V Arboretu Nový Dvůr můžete zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.
Unikátní park u zámečku s rozlohou 30 ha a rozsáhlou sbírkou dřevin z celého světa, založil roku 1905 majitel zámku v Novém Dvoře Quido Riedl. V arboretu můžete vidět rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska a rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z východního a západního pobřeží a středozápadu severní Ameriky.
Arboretum také proslavila
velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším sbírkám v ČR. V expozici se nacházejí zástupci
obřích "mamutích stromů" sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů. Při procházce parkem můžete dále obdivovat
stále živou zeleň mnoha druhů a kultivarů cypřišků, zeravů, smrků, borovic, tisů a druhů rodu tsuga, jedlí a jalovců. Součástí arboreta je také
skleníkový areál s expozicí
subtropických a tropických rostlin. Skleníková expozice tropických a subtropických rostlin a výstavní budova jsou plně přístupné pro handicapované návštěvníky. Dendrologická expozice je přístupná částečně.
V letní sezóně najdete v arboretu také
zoo koutek. Děti zde mohou pod dohledem svých rodičů vstoupit do ohrady,
pohladit si zvířecí miláčky a nakrmit je. Arboretum je součástí
Slezského zemského muzea.
Skleníková expozice tropických a subtropických rostlin
Expozice tropických a subtropických rostlin si klade za cíl zpřístupnit široké veřejnosti část z rozsáhlých skleníkových sbírek Arboreta Nový Dvůr. V expozici je soustředěno bezmála 115 rodů rostlin ze 63 čeledí. Na nevelké ploše čítající zhruba 220 m2 lze vedle sebe zhlédnout geograficky svébytné rostlinné formace americké, africké, australské a asijské flóry tropických deštných, tropických polo-opadavých a opadavých lesů.
Druhově a strukturně rozmanitá flóra tropů a subtropů je zastoupena stromovými velikány, dřevitými liánami, keři, palmami, stromovými kapradinami, bambusy a bohatým podrostem bylin. Epifytní druhy bromélií, orchidejí a kapradin představují biologicky a morfologicky unikátní skupinu „rostlin bez půdy“ rostoucích na samonosném epifytním kmenu. Drsné životní podmínky panující v oblastech subtropických pouští a polopouští navozuje samostatná expozice suchomilné vegetace s formacemi kaktusů a sukulentních rostlin. Kaktusy a sukulentní rostliny tvoří zhruba ¼ všech zastoupených druhů (47 rodů).