Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.
Historická výstavní budova nabízí expozici
Slezsko. Expozice je zaměřena na
přírodní a kulturněhistorické fenomény v současnosti nejmenší historické země České republiky – Slezska. S ohledem na velmi bohatý sbírkový fond Slezského zemského muzea a vzhledem k omezenému prostoru je nový koncept řešením, který umožňuje seznámit návštěvníky s co nejširším spektrem
sbírkových předmětů a témat vztahujících se k přírodnímu a kulturnímu bohatství Slezska. Expozice Slezsko zahrnuje všechna tři podlaží Historické výstavní budovy. První oddíl expozice nese název Příroda Slezska, druhá část se jmenuje Encyklopedie Slezska a závěrečný oddíl je nazvaný Historie Slezska.
Příroda Slezska přibližuje přírodní podmínky a biodiverzitu našeho regionu s přesahy do dalších evropských a světových oblastí. Krajina Slezska skýtá velké množství dokladů historie přírody. Geologická část ukazuje ve zkratce nejstarší historii a geologický vývoj na exponátech ze Slezska a severní Moravy.
Encyklopedie Slezska přibližující kaleidoskopickým, výběrovým, tematickým způsobem české Slezsko od pravěku do 20. století s nezbytnými přesahy za tuto časovou hranici směrem k dnešku. Záměrem je představit zemi Slezsko, její dějiny, kulturu a obyvatelstvo v příkladech.
Historie Slezska vyplňuje prostor vloženého ochozu v prvním patře a je věnována stručnému nástinu dějin celého historického Slezska, ne tedy pouze jeho dnešní české části. Textové, obrazové a grafické informace jsou obohaceny výběrem předmětů stejného typu, opakujících se od pravěku po současnost.
Naposledy muzeum prošlo rekonstrukcí roku 2021. Oprava nebo výměna se týkala celkem 70 oken budovy, všechny exponáty (kromě dvou slonů indických) musely výstavní prostory opustit, aby se pak opět vrátily do zrekonstruovaných místností. Některé původně vystavené předměty nahradily nové. Mezi ně patří například obrazy Václava Lady nebo Emila Filly.
Prohlídka Historické výstavní budovy pro neslyšící
Pro návštěvníky se
sluchovým postižením připravili muzejníci
videa, která přibližují Historickou výstavní budovu v
Opavě. Naleznete zde úvod k tomuto expozičnímu areálu, představení preparátu slonů indických a vybraných částí z expozice Příroda Slezska a Encykolpedie Slezska.
Další pobočky Slezského zemského muzea
Muzeum nabízí veřejnosti šest expozičních budov a areálů: vedle Historické výstavní budovy jsou to
Arboretum Nový Dvůr ve Stěbořicích, národní
Památník II. světové války v Hrabyni,
Památník Petra Bezruče na Ostrožné ulici v Opavě,
Areál československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách a
srub Petra Bezruče v Ostravici.
Součástí Slezského zemského muzea je také vědecká knihovna se specializovanými fondy.
Slezské zemské muzeum
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2012 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2012 – za projekt „Rekonstrukce Historické výstavní budovy a expozice Slezsko“
2009 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2009 – za stálou expozici „Památník II. světové války – Doba zmaru a naděje“
2007 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní publikace roku 2007 – za publikaci „Perzekuce československých občanů v Sovětském svazu (1918–1956)“