ÚvodCo chcete dělat?KulturaArmádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha
Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.
Vedle zbraní je v Armádním muzeu vystavena řada unikátních dobových stejnokrojů, praporů, řádů, vyznamenání a rovněž osobních památek na československé prezidenty a přední představitele čs. armády.

Expozice muzea je rozčleněna do tří velkých celků. První zachycuje období první světové války 1914 – 1918, účast Čechů a Slováků v ní a politické a vojenské akce, které vedly ke vzniku samostatného československého státu. Druhá část je věnována meziválečné Československé republice a jejím ozbrojeným silám. Třetí výstavní prostor zachycuje období druhé světové války a mapuje účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích na jejích frontách, v domácím odboji i na dalších akcích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa.

Armádní muzeum je umístěno v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku národního osvobození. Vstup je celoročně zdarma.


Nové expozice po rekonstrukci

Muzeum prošlo mezi lety 2018-2022 velkou rekonstrukcí. Muzeum má například nový vstup, který vede pod původní dvoranu. V podzemí s proskleným stropem je recepce, odkud se dostanete do expozic nebo výtahem do kavárny. Přístup do muzea je možný i z cyklostezky v zadní části budovy. Nové expozice provádí zájemce dějinami od 6. až do 21. století. V prvním patře se povedlo udělat stěry až na původní vymalování, které bylo provedeno v barvách české státní vlajky a ohraničené zlatou barvou. Tak strop uvidí i současní návštěvníci. Rakonstrukce Armádního muzea byla oceněna titulem Stavba roku.

Expozice v Muzeu VHÚ se dělí na sedm základních částí:

1. Období od počátků osídlení našeho území Slovany po rok 1740
Součástí expozice jsou cenné předměty z období středověku, ale i unikátní římský meč spatha. Jedinečným exponátem je trojhlavňová puška s doutnákovým zámkem (rok 1500). Nechybí ani scéna před bitvou u Kresčaku (1346, v níž padl český král Jan Lucemburský), husitské války na počátku 15. a období třicetileté války (1618–1648).

2. Období od r. 1740 do 1914
Dominantou expozice je dřevěný lékárenský vůz z druhé poloviny 18. století se scénou ošetřování raněného. Velkým tématem jsou napoleonské války (1803-1815) nebo prusko-rakouská válka v roce 1866. Jednou z nejkrásnějších expozic je tzv. klenotnice. Jsou v ní nejcennější exponáty ručních palných zbraní od 16. století do roku 1914.

3. a 4. 1. světová válka (1914 -1918) a vznik Československa (1918)
Válečné části dominují dřevěné nákladní železniční vozy coby symbol tehdejší doby – vlaky přepravovaly vojáky na frontu. Budete procházet důmyslně se vinoucím a rozsáhlým frontovým zákopem, uvidíte děla, námořní torpédo a sekci věnovanou chemické válce.

5. Meziválečné období 1918-1938
Bohatě je zde dokumentována existence samostatné Československé republiky, jejích armádních složek, brannou výchovu především v období druhé poloviny 30. let a ideu demokratického státu. Představena je také výroba zbraní z československých průmyslových závodů. Jsou tu i osobní věci čelných představitelů státu – E. dvardu Beneše, generálů A. Eliáše, S. Čečka, R. Medka aj. Jedinečný je také soubor řádů a vyznamenání vč. Řádu Bílého lva ve všech variantách. Období končí zobrazením mobilizace v roce 1938 včetně věrné makety těžkého vojenského pohraničního opevnění (střelecké části betonového srubu s kanónem).

6. 2. světová válka a komunistický puč 1939-1948
Sekci uvádí kovový pohraniční sloup, který byl z hranic odstraněn po mnichovské dohodě na podzim 1938. Celá expozice druhé světové války je svojí šíří mimořádně bohatá a také prostorově členitá. Ukazuje boje druhé světové války na všech frontách, kde se vyskytovali českoslovenští vojáci, širokou škálu zbraní, stejnokrojů, předmětů osobní potřeby, dokumenty, listiny, fotografie atd. Zobrazen je také odboj v protektorátu a atentát na R. Heydricha (1942). Vystavené předměty připomínají J. Kubiše a J. Gabčíka a také vše, co se týká bojů v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Další část se věnuje obětem holocaustu a uctívá památku československých Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Zachyceno je také pražské povstání (1945). Závěrečná část se soustředí na období 1945-1948, kdy došlo k obnově Československa, ale zároveň se vzmáhala komunistická moc.

7. Období komunismu 1948-1989 i současnost
Ukazuje armádu lidovědemokratického Československa, která byla od roku 1955 součástí Varšavské smlouvy, bipolaritu světa během studené války a železnou oponu. Oddělení Západu od Východu v letech 1948-1989 předvádí maketa pohraniční oblasti. Nechybí obrazy komunistických vůdců, četné předměty ilustrující socialistické armády a její postupný úpadek v době normalizace.

Následuje rozsáhlá závěrečná pasáž – vývoj vojenských složek České republiky po roce 1993. Je zde ukázána cesta české armády k NATO a proměna její výzbroje. Široce jsou zde představeny viditelné aktivity Armády České republiky – zahraniční operace našich vojáků, včetně téměř dvacetiletého nasazení našich jednotek v Afghánistánu od počátku 21. století až po rok 2021. Celou expozici Armádního muzea Žižkov uzavírá cedule z našeho zastupitelského úřadu v Kábulu, která byla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2021.

Aktuality