ÚvodCo chcete dělat?PřírodaBetlémské skály u Turnova
Příroda

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.
Přírodní rezervace Klokočské skály, severovýchodně od Turnova nad vsí Klokočí, se skládá z jižnějších Klokočských skal a severnějších Betlémských skal. Rezervace byla vyhlášená v roce 1985. Příroda zde předvedla vskutku mistrovské dílo. Skalní útvary připomínají svými tvary postavy a výjevy z Betléma. Mezi nejznámější skalní věže v oblasti patří Radnice, Džbán a Růženčina skála. Pokračováním Klokočských skal je vyvýšenina se zbytky hradu Rotštejna. Ve skalách se nachází také jeskyně Postojná, která je největší jeskyní na Turnovsku. A právě zde bylo učiněno několik významných archeologických nálezů, které dokládají život v této lokalitě v době kamenné.

Betlémskými skalami prochází červeně značená stezka z Turnova na Kozákov, ze které si můžete udělat malou odbočku k vyhlídce s názvem Zdenčina skála. Z místa, kde stezka vede po oblých skalních hřbetech (tzv. sloní hřbety), jsou výhledy směrem k Ještědu a Kopanině. Skály nabízejí také množství zajímavých horolezeckých výstupů.
Na okraji Betlémských skal si můžete prohlédnout jednotlivé vrstvy pískovce tak, jak se kdysi usazovaly na mořském dně. Z geologického hlediska je zajímavé, že na ploše přibližně 3 čtverečních km jsou soustředěny téměř všechny známé pískovcové geomorfologické útvary.

Vhodným nástupním místem do oblasti je obec Klokočí, ze které se na vrchní partie stěn dostanete skalní rozsedlinou zvanou Klokočské průchody. Tyto kamenné schody jsou 70 m dlouhé a již ve středověku jimi vedla kupecká stezka.

Aktuality