Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.
Dovnitř se budete muset protáhnout úzkým otvorem, ale výsledek stojí za to. Těsný vchod ústí v rozlehlý dóm – Velkou síň, o rozměrech 16x18 m. Z něho vedou další zužující se chodby, které prosím ponechejte netopýrům a dalším organismům. I v hlavní síni najdete ve skalních štěrbinách zajimavé obyvatele jeskyní, jako jsou například houby a pavouci.
Krasovou výzdobu nečekejte, ale i přesto bude cesta podzemím nevšedním zážitkem. Postojna je největší pseudokrasovou jeskyní v Českém ráji. Pohostinnost podzemních prostor využívali již před 1200 lety př.n.l. lidé lužické kultury. Své jméno dostala po největší slovinské jeskyni v Dinárském krasu.
Pokud se do jeskyně vypravíte, nezapomeňte si vzít baterku, nejlépe čelovku. Není vhodné používat otevřený oheň, který ničí vnitřní prostory pískovcových jeskyní. Strach, že se v podzemí ztratíte mít nemusíte – celková délka chodeb měří 75 metrů.
Vstup do jeskyně se nachází nedaleko žluté turistické značky, která vede z Turnova na Rotštejn.
Uzavření jeskyně v zimním období z důvodu ochrany netopýrů
I v roce 2024 se rozhodla Správa CHKO Český ráj na zimu jeskyni uzavřít. Do března 2025 je jeskyně nepřístupná veřejnosti kvůli hibernujícím netopýrům (přesněji letounům), zejména pak jako ochranné opatření vrápence malého.
Jeskyně Postojna, stejně jako mnohé další jeskyně, slouží jako zimoviště netopýrů. Na svých zimovištích upadají netopýři do tzv. hibernace, kdy výrazně snižují svou tělesnou teplotu a zpomalují všechny životní procesy. Problém nastává, jsou-li v době hibernace probuzeni hlukem, světly nebo zvýšenou teplotou vzduchu sálající z těl návštěvníků. V případě vyrušení mohou netopýři ukončit hibernaci, jeskyni opustit a vzhledem k tomu, že v zimním období nenacházejí dostatek hmyzí potravy, zpravidla uhynou.