ÚvodCo chcete dělat?PamátkyBučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě
Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.
Bučina (Buchwald) byla založena v druhé polovině 18. století. V roce 1910 tady stálo 37 domů a žilo zde 347 obyvatel převážně německé národnosti. Po odsunu Němců po 2. světové válce osada zanikla. Dnes zde kromě kapličky z roku 1992 najdete turistické odpočívadlo s řadou informačních tabulí a překrásným výhledem přes Knížecí Pláně na jižní část Šumavy. Při dobré viditelnosti lze odtud spatřit Alpy.

Z bývalé osady toho moc nezůstalo – naleznete zde obnovenou kapli sv. Michala a rekonstruovaný hotel Alpská vyhlídka (býv. Pešlova chata). V sezóně jezdí na Bučinu autobus z Kvildy, jinak je sem vjezd autem zakázán. Na německé straně je v provozu elektrobus do Finsterau.

V bývalé osadě dnes najdete také repliku železné opony (tzv. signální stěnu), jako připomínku toho, jak vypadala skutečná železná opona na československé západní hranici, která zde byla budována od roku 1951. Oponu tvoří zrekonstruované hraniční zátarasy s ostnatými dráty, strážní věž a informační tabule, pojednávající o historii zaniklé obce Bučina a systému hraničních zátarasů na západní hranici. O několik metrů dále je přitom stále fungující turistický hraniční přechod Bučina-Finsterau. Železná opona je celoročně volně přístupná.


Aktuality