ÚvodAktualityZemě za ostnatým drátem: podél hranic po stopách železné opony
Památky

Země za ostnatým drátem: podél hranic po stopách železné opony

Poslechněte si audio verzi článku
Téměř půl století rozděloval Evropu na východ a západ ostnatý obojek železné opony. Bylo to unikátní a zároveň strašlivé dílo, pod nímž umírali civilisté i pohraničníci. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se místa kolem hranic změnila a kde si železnou oponu připomenete dnes?
Naším průvodcem tentokrát bude téměř 10 000 kilometrů dlouhá dálková cyklotrasa Eurovelo 13. Začíná na severu u Barentsova moře, končí až na břehu Černého moře v Bulharsku a prochází místy, kudy vedla železná opona. Česká část Stezky železné opony vede od Aše po hranici s Německem a Rakouskem až k oboře Soutok jižně od Břeclavi. Zajímavým a zároveň symbolickým místem trasa prochází kousek od Rozvadova: v těch místech se 23. prosince 1989 ministři zahraničí Diensbier a Genscher železnou oponu symbolicky přestřihli. Na Kudy z nudy ale najdete i přehled muzeí a památníků podél železné opony a další zajímavosti.
 

Od Aše přes Cheb k Rozvadovu

Jména těch, kteří na hranici zemřeli v letech 1948 až 1989 při pokusu emigrovat z tehdejšího Československa, připomíná Památník obětem železné opony. Monument v podobě přervaných železných pout najdete jihozápadně od Chebu u silnice mezi místní částí Svatý Kříž a hranicí.

Další zastávku můžete udělat v Rozvadově: v budově bývalé celnice na starém hraničním přechodu najdete Muzeum železné opony. Otevřené je celoročně a k vidění je spousta zajímavých exponátů. Raritou je například Husákův telefon, osobní telefon bývalého prezidenta Gustáva Husáka, určený k přímému spojení s Moskvou, knihovna se sbírkou socialistických knih nebo originální pendrek policisty, zasahujícího 17. listopadu 1989 v Praze na Národní třídě. V letních měsících je otevřené také Muzeum pohraniční stráže.
 

Památník mrtvým na Chodsku

Přes Český les a Šumavu trasa dálkové cyklotrasy Eurovelo 13 často vede po bývalé vojenské cestě, takzvané signálce. Obětem železné opony je věnovaný památník obětem pokusů o přechod státní hranice, odhalený roku 1996 z iniciativy Konfederace politických vězňů u Všerub. Kámen pochází z orlovických lesů, kudy vedla cesta ke hranicím a je otočený směrem k vysílači Svobodné Evropy na kopcích Hohen Bogen za hranicí v Německu. Právě tato rozhlasová stanice sehrála významnou roli při osvobozování Československa od totalitního komunistického režimu.
 

Ztracený ráj podél hranic

Železná opona neodřízla jen sousední státy, kvůli ní a pohraničním pásmům byla pro běžné turisty desítky let nepřístupná rozsáhlá území podél hranic. Půvaby Novohradských hor, Českého lesa, Šumavy nebo Podyjí tak čekaly na své odhalení několik desítek let. Během nichž ovšem nenávratně zmizely nejenom typické samoty, roztroušené po horských svazích, ale také celé vesnice, četné kostely, kaple a poutní místa. Podívejte se s Kudy z nudy do krásných míst, kam se dřív nesmělo! K nepřístupným místům patřily například rozhledna na Čerchově a rozhledna na Poledníku, bývalá obec Knížecí Pláně, ikonická hora Třístoličník anebo Bučina u Kvildy, obec, která podobně jako stovky dalších zanikla po odsunu německých obyvatel po roce 1945 a v době budování železné opony po roce 1948. Poblíž turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau si prohlédnete repliku železné opony, projít se můžete i po naučné stezce Utajená obrana železné opony u Železné Rudy.

Znáte film Král Šumavy (1959) režiséra Karla Kachyni? Pro příběh, který se odehrává v létě 1948 v šumavském pohraničí, byla předlohou knížka Rudolfa Kalčíka, který pocházel z šumavské rodiny financů a skvěle znal nejen zdejší prostředí, ale i složité společenské vazby. Pro svou románovou postavu si Kalčík vypůjčil skutečnou šumavskou legendu, pašeráka a převaděče jménem Franz Nowotny, kterému se říkalo Kilián. Pocházel z Nových Hutí a ve skutečnosti nikdy nebyl dopaden; po dramatickém posledním pronásledování zůstal v Bavorsku, kde se dožil klidného stáří. Jeho tradiční trasou byl takzvaný kanál 54, který mimo jiné vedl přes Františkov, osadu mezi Borovými Lady a Kvildou. Právě tady, u dřevěného můstku přes Teplou Vltavu, kde Franz Nowotny pravidelně přecházel řeku, stojí pomník Králům Šumavy aneb českým a německým převaděčům.
 

Dobře utajené Novohradsko a Podyjí

Cyklistická Stezka železné opony vede dál do jižních ČechNovým Hradům. U bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck můžete navštívit skanzen ochrany státní hranice a železné opony. Doby minulého režimu připomíná rovněž několik zajímavých tras pro pěší, například česko-rakouská přeshraniční naučná stezka 20. století u Nové Bystřice.

Za komunistického režimu si lidé ze Znojma o dnes běžném výletu do Retzu nebo HardegguRakousku mohli leda nechat zdát: do pohraničního pásma spadalo nejenom široké pásmo kolem hranice, ale také téměř celé území dnešního národního parku Podyjí. Přístupný byl například zámek Vranov nad Dyjí, ale ke zřícenině Nového Hrádku anebo do údolí Dyje k vinici Šobes se nesmělo. Pohraničníky dlouho připomínaly staré visuté lávky přes řeku, ale poškodily je povodně a nahradily je moderní můstky. V Čížově si kromě geoparku prohlédnete poslední zbytky železné opony, tedy zátarasy z ostnatých drátů, strážní věže a nástražné systémy.
 

Od Mikulova do Lednicko-valtického areálu

Přes hranice se utíkalo i u Mikulova. Asi kilometr od bývalé celnice na cestě, která za totality ležela za ostnatými dráty a sloužila výhradně pohraničníkům, stojí památník obětem železné opony. K nebi se tu tyčí třiapadesát kovových stél, na každé z nich je jméno člověka, který na hranici zemřel. Památník získal v soutěži Národní cena za architekturu Grand Prix 2015 čestné uznání v kategorii architektonický design, drobná stavba a umělecké dílo v architektuře. Příběhy těch, kteří se oponu pokusili překonat, připomíná také Stezka svobody, doplněná mobilní aplikací.

Za Mikulovem stezka míří do Lednicko-valtického areálu, zapsaného do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Totalitu připomíná především kolonáda na Reistně nad Valticemi, která po roce 1945 sloužila pouze jako pozorovatelna pohraničníkům, oprav a zpřístupnění se dočkala teprve po roce 1989. V její blízkosti, v autentických prostorách bývalé celnice nedaleko hraničního přechodu Valtice/Schrattenberg, našlo své sídlo Muzeum železné opony. K vidění je množství uniforem, zbraní a výstroje, fotografií a dokumentů, dobová četnická stanice, skutečná cela i kousek obnovené železné opony.
Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady Památky

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady

V roce 2013 byl v těsné blízkosti bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck vybudován skanzen ochrany státní hranice, který je součástí Novohradského muzea. Základ skanzenu tvoří exponáty z bývalého soukromého pohraničního skanzenu v Borovanech, který vybudoval pan Radomil Marek.

Země za ostnatým drátem: muzea a památníky železné opony

Země za ostnatým drátem: muzea a památníky železné opony

Jak vypadala železná opona? Proč vůbec vznikla a jak fungovala? A jak se na hranicích sloužilo vojákům a celníkům? To vše se dozvíte anebo si připomenete při návštěvě některých z míst, která před rokem 1989 patřila k ochraně státních hranic. Jedná se o bývalé celnice i rozsáhlé prostory, kudy se železná opona táhla. Pojďte si s Kudy z nudy prohlédnout památníky či repliky železné opony!

Valtice

Valtice

Valticím se říká hlavní město vína – a pokud se sem vypravíte, zjistíte, že nejde o nadsázku nebo žert. Kromě Salonu vín, několika vinoték a vináren tu najdete například vinařské muzeum a střední odbornou školu vinařskou, můžete také navštívit zajímavé podzemí a projít se po naučné vinařské stezce.

Muzeum železné opony Valtice Kultura

Muzeum železné opony Valtice

První skutečně otevřené muzeum věnující se ostraze státní hranice. Muzeum nabízí pohled na ostrahu hranic od 1. republiky až po současnost. Hlavní část expozice je věnována ostraze hranic spojené se železnou oponou.

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy Památky

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.

Muzeum 20. století ve Slavonicích Kultura

Muzeum 20. století ve Slavonicích

Ve Slavonicích se nachází zcela nové muzeum. Muzeum najdete v přízemí barokní sýpky v ulici Jana Žižky čp. 4, je součástí Pevnostního areálu Slavonice.

Stezka 20. století u Nové Bystřice Příroda

Stezka 20. století u Nové Bystřice

Česko-rakouská přeshraniční naučná stezka představuje ve dvou okruzích (dlouhém a krátkém) historický vývoj místního regionu ve 20. století. Během této doby bylo místní území několikrát zasaženo dramatickými politickými změnami.

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově Památky

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově

Památník obětem železné opony stojí asi kilometr od bývalé celnice na cestě, která za totality ležela za ostnatými dráty a sloužila výhradně pohraničníkům. Právě u Mikulova se odehrál bezpočet pokusů o útěk z totalitního Československa.

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí Příroda

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí

Správa Národního parku Podyjí vytvořila u návštěvnického centra v Čížově na Znojemsku geopark, který představuje 12 základních hornin nacházejících se na tomto chráněném území.

Mobilní aplikace Příběhy železné opony Zážitky

Mobilní aplikace Příběhy železné opony

Mobilní aplikace Příběhy železné opony představuje audio průvodce míst spojených s příběhy osob, které se snažili překonat nebo překonali železnou oponu.

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice Příroda

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice

Je největší oborou v České republice, rozprostírající se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Obora nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi.

Muzeum Pohraniční stráže v Rozvadově – poznejte život pohraničníků na vlastní kůži Památky

Muzeum Pohraniční stráže v Rozvadově – poznejte život pohraničníků na vlastní kůži

Jak žili ti, kteří obývali nízké domky? Jaký byl jejich všední den? Jak prožívali odloučení od svých rodin? Co všechno museli umět a znát? To vše se dozvíte v Muzeum Pohraniční stráže, které spravuje Klub vojenské historie bPS Hraničář a snaží se tyto staré vzpomínky oživit.

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru Památky

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru

Hotel Jalta je symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. I dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení Památky

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Javor 51 je unikátní muzeum jaderného zbrojení, které naleznete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13 Letní sporty

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Muzeum železné opony v Rozvadově Kultura

Muzeum železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. světové války.

Greenway Praha – Vídeň – na kole z Prahy až do Vídně! Letní sporty

Greenway Praha – Vídeň – na kole z Prahy až do Vídně!

Trasa spojuje dvě středoevropské metropole Prahu a Vídeň. Vznikla díky snaze občanského sdružení Greenways – Zelené stezky. Na kole nebo pěšky tak objevíte kus historie i přítomnosti.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR Památky

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí Památky

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Chráněná krajinná oblast Český les Příroda

Chráněná krajinná oblast Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Bismarckova rozhledna u Chebu Příroda

Bismarckova rozhledna u Chebu

Jednou ze tří českých věží, které se stavěly na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1909 a patřila k tajnostem Železné opony – stála totiž v hraničním zakázaném pásmu.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora Příroda

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Kurzova rozhledna na Čerchově Příroda

Kurzova rozhledna na Čerchově

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.

Objevování neznámého aneb místa, kam se před rokem 1989 nesmělo

Objevování neznámého aneb místa, kam se před rokem 1989 nesmělo

Podobně jako v klášterních knihovnách bývaly skříně plné zakázaných knih, bylo Česko do roku 1989 plné zakázaných míst. Zdaleka nešlo jen o místa podél železné opony, nepřístupná byla řada památek, rozsáhlé lesy v Máchově kraji a dokonce i několik budov v centru Prahy. Kam se za nimi dnes vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Nová Bystřice

Nová Bystřice

Nová Bystřice je městečko téměř na česko-rakouských hranicích, na rozhraní dvou přírodních parků. Známější je Česká Kanada, která také dala jméno celé oblasti. Od roku 1897 sem až do roku 2022 jezdívala z Jindřichova Hradce úzkokolejka a v Nové Bystřici měla konečnou. Doufejme, že se vlakové spojení opět podaří obnovit. Než se tak stane, doveze vás sem autobus nebo vlastní automobil. Navštívit zde můžete krásné muzeum veteránů, původní opevnění anebo ochutnat pravou jadranskou zmrzlinu na náměstí.

Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Nové Hrady

Nové Hrady

Město v nejjižnějším cípu na jihu Čech je vstupní bránou do Novohradských hor. Jeho dominantou je mohutný opevněný hrad, ale vaší pozornosti by neměla uniknout ani obnovená historická kovárna a romantické Terčino údolí, anglický park s řadou drobných staveb, ležící na západním okraji města.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Všeruby

Všeruby

Prozkoumejte malebný městys Všeruby ležící ve Všerubském průsmyku, asi 16 km jižně od Domažlic a nabídku turistických atraktivit. Kdysi tudy vedla významná obchodní stezka do Regensburgu, na jejímž místě byla vystavěna kdyňsko-bavorská silnice. Cennou stavbou je kostel sv. Archanděla Michaela z roku 1650. Všeruby s dobrým turistickým zázemím jsou výborným výchozím bodem pro výlety do sousedního Bavorska. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva Příroda

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. a Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhodobě je však přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Ke zpřístupnění oblasi turistům mělo dojít již v sezóně 2013, avšak kvůli soudním sporům je zatím otevření přechodu odloženo.

Přírodní park Novohradské hory Příroda

Přírodní park Novohradské hory

Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Pohraniční zátarasy u Čížova Památky

Pohraniční zátarasy u Čížova

Ostnaté dráty, strážní věže a nástražné systémy podél hranic stále ještě existují, naštěstí již pouze v muzejní podobě. Poslední zbytky železné opony najdete například v hraniční vísce Čížov v Podyjí.

Stezka bosou nohou ve Valticích Příroda

Stezka bosou nohou ve Valticích

Nevšední turistickou atrakci najdete od května 2013 ve Valticích. Okružní trasa o délce necelých 5 km vede ze sousední rakouské obce Schrattenberg k Valticím – k romantické stavbě Kolonáda na nejvyšším bodě Lednicko – valtického areálu.

Naučná stezka Utajená obrana železné opony Příroda

Naučná stezka Utajená obrana železné opony

Stezka je rozdělena do dvou samostatných okruhů – Belveder a Debrník. Trasa Belveder vede volným terénem, je vhodná pouze pro pěší a má délku 1,5 km. Trasa Debrnik je vhodná také pro cyklisty a její délka je 4,5 km.

Černohorský močál u Kvildy Příroda

Černohorský močál u Kvildy

Vrchovištní rašeliniště na rozvodí Vltavy a Otavy, rozprostírající se v mělkém sedle tvořeném severozápadním svahem Černé hory a jižním svahem Čertova vrchu, asi 5 km jižně od Kvildy. Rozsáhlé klečové porosty. Součást prameniště Teplé Vltavy.

Památník obětem pokusu o přechod státní hranice v Hájku u Všerub Památky

Památník obětem pokusu o přechod státní hranice v Hájku u Všerub

Památník se nachází se v místní části Hájek u obce Všeruby. Je zde postaven na památku všem, kteří za pokus o přechod státní hranice do svobody zaplatili životem. Kámen je z orlovických lesů, kudy vedla cesta ke hranicím.

Památník obětem železné opony u Chebu Památky

Památník obětem železné opony u Chebu

Památník představuje roztržená pouta a je věnovaný lidem, kteří zemřeli v letech 1948 až 1989 na hranici při pokusu emigrovat z tehdejšího Československa. Byl slavnostně odhalen v roce 2006.

Všerubský průsmyk Příroda

Všerubský průsmyk

Všerubský průsmyk je zeměpisným a turistickým předělem mezi horskými pásmy pohoří Šumava a Český les.

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka Příroda

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Věděli byste, kde hledat Smrčiny, téměř neznámý kout naší vlasti? Napovíme, že je třeba zaměřit svou po pozornost do nejzápadnějšího cípu republiky, do Ašského výběžku.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Železná Ruda

Železná Ruda

Horské šumavské městečko se během staletí proměnilo ze zapadlé osady hluboko v lesích v oblíbené středisko zimní i letní turistiky a rekreace. Kromě přírodních krás a sportovních areálů se můžete těšit i na muzeum loutek a historických motocyklů, obnovený pivovar, motokáry nebo lanové centrum.

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Když se řekne „Šumava“ vybaví se všem příznivcům turistiky krásná krajina a mnohým hned potom legendární film Král Šumavy z roku 1959, v němž se prolíná syrovost horské přírody s bojem „obránců“ státní hranice a odvážných převaděčů. Pokud jste si někdy říkali, že by nebylo špatné si trasu, kudy chodil slavný Kilián projít také, přijde vám vhod náš dnešní tip na výlet. Zavede vás totiž zhruba do míst, kudy mohl kanál 54 vést a kde i dnes potkáte jen málokoho.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě Památky

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Aš

Název nejzápadnějšího města České republiky, vklíněného v Ašském výběžku mezi Bavorsko a Sasko, pochází z německého jména ryby – lipana, kterého má Aš ve znaku. Hlavními turistickými lákadly nejsou historické památky, ale muzeum a zajímavá místa v okolí: rozhledna Háj a přehrada Bílý Halštrov.

Borová Lada

Borová Lada

Šumavská obec leží uprostřed šumavských plání podél toku Teplé Vltavy. Vyhlášené bývaly zdejší Anenské poutě, dnešní výletníci se sem jezdí hlavně na pěší a cyklistické toulky Šumavou spojené se zastávkou na Chalupské slati a prohlídkou sovích voliér, které tu zřídil Národní park Šumava.

Rozvadov

Rozvadov

Obec západně od Přimdy je známá především jako hraniční přechod mezi Českem a Německem. Leží v samém srdci magické krajiny Českého lesa, v kraji plném zaniklých osad, rašelinišť a zničených kostelů a zámků, ztracených v hlubokém lesním tichu.

Kvilda

Kvilda

Nejvýše položené obci v Česku (1 065 m) daly jméno typické šumavské pláně, německy zvané gefilde. V jejich středu a zároveň na trase kašperskohorské větve solné Zlaté stezky kdysi vznikly dvě obce, Kvilda a Horská Kvilda. Zná je každý, kdo někdy navštívil prameny Vltavy nebo Jezerní slať.

Rozhledna na vrchu Havran v Českém lese Příroda

Rozhledna na vrchu Havran v Českém lese

Vrch Havran (895 m) je nejvyšším bodem Tachovska. Na vrcholu stojí kovová kobaltově modrá konstrukce rozhledny. Dnes už ani nepoznáte, že tahle stavba ještě před pár lety sloužila armádě a byla přísně střeženým nedostupným objektem.

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí Příroda

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.

Zaniklá ves Pleš v Českém lese Památky

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Obec na náhorní planině při česko-německé hranici vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 16. století, nicméně nejstarší zmínka o Pleši se vztahuje až k roku 1609. Nacházela se přibližně šest kilometrů severozápadně od vsi Rybník.

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky Životní styl

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy Památky

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy

Pomník králům Šumavy, u osady Františkov poblíž Kvildy, je věnovaný převaděčům, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma a pomáhali lidem přes uzavřenou hranici. Nachází se u mostku přes Teplou Vltavu.