Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.
Na soutoku řek Vydry a Křemelné v CHKO Šumava na samém počátku naučné stezky Povydřím se nachází osada Čeňkova pila. Pojmenovaná je podle obchodníka se dřevem, Čeňka Bubeníčka, který zde v letech 1868-70 postavil skutečnou pilu na zpracování dřeva ze šumavských lesů.
Dřevo se tehdy vázalo do vorů a plavilo po řece Otavě, která vzniká soutokem Vydry a Křemelné, dále do Vltavy a do Prahy. V osadě se nachází dodnes funkční vodní elektrárna Čeňkova pila vybudovaná v r. 1912 (národní technická památka) a vodní elektrárna Vydra z let 1934-1938.
Obě elektrárny si můžete zblízka prohlédnout. Během komentovaných exkurzí zjistíte nejen spoustu zajímavostí, ale samozřejmě i to, jak se zde elektřina vyrábí. Prohlídky začínají v infocentru u elektrárny Vydra, kde na vás čeká expozice Šumavská energie, která funguje už více než 20 let a v sezóně každoročně přivítá okolo 6 tisíc návštěvníků. Těšit se můžete na modely, historické přístroje, tematické filmy, ale také pohled do strojovny elektrárny. Následuje desetiminutová procházka k malebné vodní elektrárně Čeňkova pila.
Vědětli jste, že je je toto místo rovněž známé pobytem Bedřicha Smetany? Prosluslý skladatel zde v r. 1867 společně s přáteli dirigentem Národního divadla M. Andrlem a vychovatelem Bubeníčkových dětí L. Procházkou zasadil na pravém břehu Otavy tzv. Smetanův smrk. Zde údajně získal i inspiraci pro úvodní motiv symfonické básně Vltava.
Osada Čeňkova pila je také východiskem naučné stezky Povydří, vodáckého sjezdu řeky Otavy a mnoha turistických, cyklistických a lyžařských tras. V místě původní Čeňkovy pily je dnes zrekonstruovaný objekt rodinného typu, který nabízí volnou ubytovací kapacitu zájemcům z řad návštěvníků Šumavy.