ÚvodAktualityTipy na muzea, galerie a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo
Životní styl

Tipy na muzea, galerie a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo

Řada muzeí a galerií nabízí vstupné zadarmo – většinou na pár dní v roce, ale najdou se i takové instituce, kde je bezplatný vstup po celý rok. Je to dobrý tip pro rodiny, kterým vstupenky dělají hluboké díry v rodinném rozpočtu, pro mnohé z nás, kteří potřebují ušetřit i pro ty, co mají spoustu času a potrpí si na slevy. Portál Kudy z nudy vás zve na prohlídky zdarma!

Vojenská muzea ve Kbelích a Lešanech

K muzeím nabízejícím bezplatný vstup po celý rok patří pobočky Vojenského historického ústavu v Praze. Armádní muzeum na Žižkově je stále pro rekonstrukci uzavřeno, ale podívat se můžete do Leteckého muzea v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které má otevřeno od května do konce října. Zadarmo se podíváte také do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou. To bývá otevřené v červenci a srpnu denně mimo pondělí, v červnu a září pouze o víkendech. V sobotu 31. srpna se sem můžete vypravit na oblíbený Tankový den – tematický program s dynamickými ukázkami.
 

Kdy zadarmo do galerií a muzeí?

Moravská galerie v BrněS doslova revoluční novinkou na české poměry přišla před několika lety Moravská galerieBrně, když zrušila vstupné do několika stálých expozic. Zcela zdarma (popřípadě za dobrovolné vstupné) můžete navštívit Umělecko průmyslové muzeum, Pražákův palác a Místodržitelský palác. Všechny expozice mají otevřeno od středy do neděle od 10:00 do 18:00 hodin, ve čtvrtek až do 19:00 hodin. Bezplatné vstupné nabízí i Galerie výtvarného uměníOstravě, a to do své stálé expozice. Dnem volného vstupu je zde každý pátek. Otevřeno mají od 10:00 do 18:00 hodin.

národní muzeumVolný vstup do všech expozic nabízí Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích pro osoby mladší 19 let, osoby starší 65 let a držitele průkazu OZP s označením TP, ZTP, ZTP/P (v těchto případech má nárok na volný vstup také průvodce zvlášť těžce postižené osoby). Volný vstup do stálých expozic a dočasných výstav bez omezení platí pro všechny milovníky umění v den státních svátků: 1. ledna (časově omezený provoz pouze 13:00 až 17:00 hodin), 8. května, 28. září, 28. října a 17. listopadu. Dny volných vstupů nabízí do svých objektů i Národní muzeum, a to 18. května, 1. června, 17. září, 28. září, 28. října a 17. listopadu. Do Národního zemědělského muzea můžete přijít zdarma 18. května a 28. října. Nejenom pro děti a mládež do 18 let, ale také pro studenty do 26 let má zdarma otevřeno Národní galerie. Pokud byste chtěli navštívit expozice NG, ale 26 let už vám bylo, počkejte si na určité dny v roce – zdarma lze do expozic vstoupit 18.5., 28.10. a 17.11.
 

Bezplatně za zázraky vědy a techniky

hučákZdarma jsou přístupná také infocentra ČEZ, která v řadě případů nabízejí zajímavé multimediální expozice nebo exkurze. Mezi ty nejlepší a nejrozsáhlejší patří Infocentrum jaderné elektrárny Temelínjižních Čechách, Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany na Vysočině a Infocentrum elektrárny Ledvice mezi Bílinou a Teplicemi. Bezplatně se podíváte také do Infocentra Obnovitelné zdroje v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové, kde odhalíte možnosti využití alternativních energetických zdrojů. Zdarma se nabízejí také sezonní exkurze k přečerpávací vodní elektrárně Dalešice, kam ovšem z bezpečnostních důvodů smí jen osoby starší 12 let. Od začátku června do konce září bývá také otevřené Infocentrum malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova Pila se stálou expozicí Šumavská energie; najdete je v budově „velké“ elektrárny na Čeňkově Pile na Šumavě.
Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích Kultura

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Galerie byla pro veřejnost zpřístupněna v roce 1958 a řadí se tak k nejstarším regionálním muzeím umění v České republice. Její integrální součástí je Muzeum insitního umění, Diecézní muzeum v Litoměřicích a kostel Zvěstování Panny Marie.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany Zážitky

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany

Chcete probádat svět energetiky? U nás se dostanete přímo k jeho jádru! Víte, kolik žárovek svým instalovaným výkonem 2 040 MW rozsvítí Jaderná elektrárna Dukovany? Zjistíte to v moderním infocentru, které se nachází hned u vstupu do areálu elektrárny.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky Kultura

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici Leteckého muzea Kbely. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

1. 1.31. 12.
Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

Národní galerie v Praze nabízí neomezený přístup do stálých expozic pro děti a mládež do 15 let.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění Kultura

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra Zážitky

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové Památky

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna Příroda

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice Památky

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice

Navštivte elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která měří 102 metrů! Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – dokáže totiž rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které najdete v její strojovně.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!