ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNaučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy
Příroda

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!
Naučná stezka Povydří je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst Šumavy. Cesta klesá od Antýglu k Čeňkově pile (nebo obráceně) po červené turistické značce a vtáhne vás do romantického hlubokého údolí Vydry, která tu vytvořila divoké balvanité koryto. Na trase lze vidět viklany, obří hrnce a kamenná moře. Pohodlná vozová cesta, vedoucí podél řeky původně sloužila ke svážení dřeva.
 
Zpočátku relativně klidný říční tok s mnoha menšími kameny se postupně mění v divoký hučící kaňon, kde si voda hledá cestu mezi množstvím obřích žulových balvanů ležících v říčním korytě, čímž vznikají nejen peřeje ale i menší vodopády. Protože potoky napájející Vydryu vytékají z rozsáhlých rašelinišť, má voda v řece temně rezavou barvu. Při cestě z Antýglu dorazíte po 2 km k rozcestí se žlutou turistickou značkou, a můstek přes Vydryu. Na druhé straně řeky jsou patrné zbytky po teprve nedávno zbořené Hálkově chatě – jediné české turistické chatě v Povydří před rokem 1938.
 

Odpočinek na Turnerově chatě a Čeňkova Pila

Za další kilometr, tedy přibližně v polovině naučné stezky dorazíte k Turnerově chatě, kde se můžete občerstvit, nebo i ubytovat. Děti určitě nadchne stálá expozice vydry říční, která se proslavila večerníčkem o Vydrýskovi. Pokračujte dál po úbočí kaňonu s kamennými moři – rozsáhlým suťovištěm vzniklým mrazovým zvětráváním skal.

Stezka končí v Čeňkově Pile, kde se z Vydry na soutoku s říčkou Křemelnou stává Otava. V Čeňkově Pile se milovníci techniky a historie mohou těšit na prohlídku vodní elektrárny, nebo pozůstatky tradiční šumavské sklárny.
 

Značení stezky

Na nenáročnou 7,5 km dlouhou trasu se můžete vypravit i s kočárkem. Stezka je značena značením KČT jako naučná stezka i jako turistická trasa červené barvy. U Klostermannova mostu se k červené směrem na Čeňkovu Pilu připojuje i žlutá stezka ze Srní. Trasa, vedoucí celou dobu po zpevněné cestě, je také vhodná pro vozíčkáře s doprovodem. Přístupná je však pouze pro pěší, cyklisté na ni mají bohužel vjezd zakázán (I. zóna NP Šumava).
 

Jak dostat tam a zpět

Pro výlet vám doporučujeme jako výchozí bod Antýgl, ze kterého půjdete celou cestu mírně s kopce. Z obou míst jezdí pravidelná autobusová doprava. Horní zastávka má název "Srní, Antýgl" (u Autocampingu Antýgl) anebo "Srní, Rokyta" (u parkoviště Rokyta), spodní zastávka se jmenuje "Rejštejn, Čeňkova Pila". Na horním konci lze zastavit autem na parkovišti Rokyta anebo Antýgl (naproti kempu).

Provozovatel

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava

Vchynice-Tetov I 83
Informační středisko Rokyta
341 92 Srní
WWW:
https://www.npsum...
WWW:
https://www.sumav...
GPS:
49,060328 13,511758
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
Obec:
Srní
Tipy na výlet:
Srní a okolí
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Aktuality

15. 7.20. 7.
Expedice Horská Kvilda

Expedice Horská Kvilda

Klatovy, Plzeňský kraj
27. 7.
ČEZ Šumavský MTB maraton

ČEZ Šumavský MTB maraton

Stachy, Jihočeský kraj
27. 7.
Cyklistické závody Prima Cup 2024

Cyklistické závody Prima Cup 2024

Stachy, Jihočeský kraj
5. 7.
Dagmar Pecková

Dagmar Pecková

Kašperské Hory, Plzeňský kraj
4. 6.29. 8.
Motýla jsem tu neviděl

Motýla jsem tu neviděl

Hartmanice, Plzeňský kraj
11. 7.13. 7.
Noční prohlídky na hradě Kašperk

Noční prohlídky na hradě Kašperk

Kašperské Hory, Plzeňský kraj