ÚvodCo chcete dělat?PřírodaČernohorský močál u Kvildy
Příroda

Černohorský močál u Kvildy

Vrchovištní rašeliniště na rozvodí Vltavy a Otavy, rozprostírající se v mělkém sedle tvořeném severozápadním svahem Černé hory a jižním svahem Čertova vrchu, asi 5 km jižně od Kvildy. Rozsáhlé klečové porosty. Součást prameniště Teplé Vltavy.
Černohorský močál se ze správního hlediska v minulosti nacházel na území revírů Filipova Huť a Hraběcí Huť. Dnes Černohorským močálem probíhá správní hranice obcí Modrava a Kvilda respektive správní hranice Plzeňského a Jihočeského kraje.

Černá hora je významnou zásobárnou vody. Na jejich svazích pramení Teplá Vltava, Černohorský a Ptačí potok nebo Grosser Schwarzbach. Na rozvodnici Černohorského potoka a levostranných přítoků Teplé Vltavy (tj. na rozvodnici Otavy a Vltavy) se nachází Černohorský močál. Černohorský močál je situován do mělkého sedla mezi Čertův vrch a severozápadní svah Černé hory. Staré mapy kopírují plochu vrchoviště s rozsáhlým porostem kleče s rašelinnou vrstvou. Z jihu je vrchoviště odděleno táhnoucím se průsekem po drátěném zátarasu z 80. let, který představoval pomyslnou železnou oponu. Podél průseku probíhají odvodňovací kanály, z nichž mnohé byly revitalizovány. Kromě vrchoviště a odvodňovacích rýh je Černohorský močál obklopen podmáčenou smrčinou. Zejména v odvodňovacích rýhách a podmáčených smrčinách můžete spatřit do černa zbarvenou hladinu, která se jeví jako chladná a zrádná. Zvlášť v době, když se těsně nad močálem převalují ranní mlhy jen nejasně naznačující keře kleče, borůvek či vřesu, roste pravděpodobnost, že šlápnete vedle.

Na celé Šumavě je přibližně 6000 hektarů rašelinišť a téměř dvě třetiny z nich byly v minulosti odvodněny. Nejčastěji proto, aby se zvýšila těžba dřeva v lesích nebo pro získání a údržbu zemědělské půdy. S vysoušením se začalo už v 19. století, nicméně ty největší zásahy proběhly v 80. letech, kdy Šumavou procházel drátěný hraniční zátaras oddělující nás od zbytku Evropy. Železná opona ovlivnila i ráz Černohorského močálu. Podél „opony“ pohraničníci vykopali odvodňovací kanály, z nichž mnohé sahají do hloubky až dvou a půl metrů. Do nich svedli odtoky z pramenů z navazujících lesních rašelinišť.

Přestože je oblast v 1. zóně Národního parku Šumava, můžete ho na vlastní oči spatřit nejen jako dobrovolní pomocníci. Správa parku i do těchto míst organizuje výpravy s odborným průvodcem, díky kterému dobře poznáte zdejší vegetaci a také život v místech, kde člověk nijak nezasahuje.

Aktuality

15. 7.20. 7.
Expedice Horská Kvilda

Expedice Horská Kvilda

Klatovy, Plzeňský kraj
27. 7.
ČEZ Šumavský MTB maraton

ČEZ Šumavský MTB maraton

Stachy, Jihočeský kraj
27. 7.
Cyklistické závody Prima Cup 2024

Cyklistické závody Prima Cup 2024

Stachy, Jihočeský kraj
5. 7.
Dagmar Pecková

Dagmar Pecková

Kašperské Hory, Plzeňský kraj
15. 9.
Velká cena Vimperka MTB XCO

Velká cena Vimperka MTB XCO

Vimperk, Jihočeský kraj
1. 6.31. 10.
Eliáš & Eliáš: Dialog

Eliáš & Eliáš: Dialog

Vimperk, Jihočeský kraj