ÚvodCo chcete dělat?PřírodaČernovírské slatiniště s Černovírskou kyselkou
Příroda

Černovírské slatiniště s Černovírskou kyselkou

Černovírské slatiniště patří k přírodovědecky nejpozoruhodnějším lokalitám na střední Moravě. Krajinářsky působivé lučinaté území s rozptýlenou zelení, lučními tůněmi a lužním lesem se nachází na předměstí Olomouce, mezi městskými čtvrtěmi Černovír a Chválkovice a obcí Hlušovice.
Slatiniště začalo vznikat před přibližně 10 000 lety v lokalitě s pomalým odtokem vody. Dříve zde rostla i bříza nízká, poslední pozůstatek z doby ledové na našem území. Dnes zde najdeme například pryšec huňatý, hvozdík pyšný, violku slatinnou, či vodní hmyzožravou rostlinu bublinatku jižní. Z živočichů zde žije například modrásek bahenní, rosnička zelená, vodouš rudonohý, ledňáček říční, nebo čolek velký.

Kolem Černovírského slatiniště prochází naučná stezka dlouhá přibližně 2,5 km. Dozvíte se na ní o přírodě Černovírského slatiniště na 5 informačních panelech.

Uprostřed slatiniště v lesním porostu stojí zřídlo Černovírské kyselky. Jedná se o průzkumný vrt, od roku 1958 známý jako Černovírská kyselka. Voda z tohoto vrtu se vyznačuje vysokým obsahem CO2 (až 484 mg/l), železa (ař 8 mg/l) a manganu (až 1,5 mg/l). Nejvýrazněji se ale projevuje výskyt sirovodíku, který dodává této vodě charakteristickou příchuť zkažených vajec. Chemické složení má na lidský organismus projímavý účinek, a proto byla velmi vyhledávána a pro tyto účely hojně užívána.

Aktuality