ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury
Kultura

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.
Muzeum umění Olomouc (dříve Galerie výtvarného umění) bylo založeno v roce 1951 jako součást Vlastivědného muzea. Po roce 1989 získalo Muzeum umění samostatnou budovu v centru města. Od roku 1991 probíhala adaptace budovy pro muzejní účely. Muzeum spravuje více než 65 000 sbírkových předmětů (z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury), takže je třetí největší institucí svého druhu v českých zemích.

Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo jako součást Muzea umění založeno v roce 1998. Jedná se o první muzeum pro duchovní kulturu v České republice. Jeho součástí se stal románský palác moravských biskupů u baziliky sv. Václava na olomouckém Svatováclavském návrší. Od roku 1999 byla postupně pro potřeby Arcidiecézního muzea rekonstruována severní část někdejšího přemyslovského hradu – objekt kapitulního děkanství a jeho hospodářský dvůr. Areál, dokumentující stavební a umělecký vývoj návrší v průběhu celého tisíciletí, od pozůstatků paláců biskupského a knížecího přes vrcholné románské, gotické a renesanční etapy až po pozdně barokní a rokokové interiéry, byl slavnostně zpřístupněn 1. června 2006.

Od roku 2013 má Muzeum moderního umění novou stálou expozici s názvem Století relativity. Cílem nové stálé expozice je představení toho nejlepšího ze širokého – často názorově a stylově protikladného – spektra klíčových nebo jinak důležitých děl umění 20. století, která jsou součástí bohaté sbírky Muzea umění Olomouc.

Součástí obou muzeí jsou sály pro doprovodné kulturní programy, prodejny katalogů a publikací. Muzea nabízí výukové programy pro děti, komentované prohlídky, audioprůvodce.
 

Bezbariérový přístup

Snažíme se bourat možné překážky mezi muzeem a lidmi, kteří mají ztížené možnosti nás navštívit.  Odstraňujeme také komunikační bariéry. Proto nabízíme základní informace ve znakovém jazyce pro neslyšící, ve zjednodušené formě snadného čtení či pro nevidomé a slabozraké.

Muzeum umění Olomouc
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2022 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2022 – za publikaci Posvátné umění v nesvaté době: České sakrální umění 1948–1989
2019 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2019 – za publikaci Karel z Lichtensteinu-Castelcorna (1624–1695)
2018 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku – za výstavu „Rozlomená doba 1908–1928“
2016 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2016 – za publikaci „Uhlem, štětcem, skalpelem… Sbírka kresby Muzea umění Olomouc“
2010 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2010 – za za výstavu „Olomoucké baroko“
2010 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2010 – za publikaci „Olomoucké baroko“
2009 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2009 – za publikaci „Růžová zahrádka – Rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století. Sbírka Jana Poše.“
2006 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2006 – za Arcidiecézní muzeum Olomouc

Aktuality