Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.
Chýnovská jeskyně na jižním úbočí Pacovy hory byla postupně vytvářena rozšiřováním puklin korozí, přičemž na charakteru chodeb se zároveň podílela proudící a výmolná činnost vod. Nevyniká krápníkovou výzdobou, ale barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely na vzniku pozoruhodných kruhových útvarů na stěnách, tzv. ok. Nejtypičtější z nich je Purkyňovo oko, které dohlíží na jezírko a je symbolem jeskyně.
Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1400 metrů. Jedním z působivých útvarů je Žižkova střelba. Jedná se o takzvané hrnky, kruhové prohlubně ve stropě, které nápadně připomínají otisky dělostřeleckých koulí. Dříve se jim také přezdívalo vosí hnízda. Ikonickým prostorem jeskyně je Kaple svatého Vojtěcha. Její postupné rozsvěcování doprovázené melodií slavné Bachovy skladby Toccata a fuga d moll navodí tajuplnou atmosféru. Nakonec je osvětlen i kovový kříž, který na konci 19. století nahradil původní dřevěný. Ten tu po sobě kdysi zanechali první průzkumníci. Po jednom z nich, Janu Strnadovi, tu dokonce zbyl podpis z roku 1863.
Slavníkova chodba, Purkyňovo jezírko i drúzy křemene
Bílé, žluté, ale i zelené a modré odstíny vybarvují například Slavníkovu chodbu. Ta vede k Purkyňovu jezírku, jehož hladina je 50 metrů pod povrchem a je nejhlubším místem, kam se návštěvníci dostanou. Délka turistické trasy je 260 m s převýšením 42 m. Doba prohlídky je 45 minut, teplota vzduchu 5 až 9 °C.
V prostorách mimo návštěvní okruh probíhá speleologický a speleopotápěčský průzkum, při kterém byly v 80. a 90. letech objeveny rozsáhlé, trvale zatopené prostory s jedinečnými drúzami křemene a dalších minerálů. Dříve se odborníci domnívali, že jeskyně vznikla omíláním kamene podzemním potokem. Později se však ukázalo, že vápenec se ve vodě doslova rozpouští. Tento krasový proces tu stále pokračuje a prostory se neustále zvětšují.
Návštěvnické centrum
Návštěvnické centrum u jeskyně bylo otevřeno v červnu 2022. Je věrnou kopií bývalé výtopny lokomotiv průmyslové železnice z nedalekého kamenolomu v Pacově hoře. Expozice si klade za cíl
přiblížit návštěvníkovi
svět krasu a jeskyní ve srozumitelné a atraktivní formě. Dozvíte se zde uajímavosti z geologie a mineralogie Chýnovského krasu včetně
nepřístupných částí jeskyně hluboko
pod hladinou vody. Část výstavy o historii objevů, zpřístupňování a výzkumů poukazuje na to, že Chýnovská jeskyně je první „komerčně“ zpřístupněná jeskyně v tuzemsku.
Téma
Historie těžby a její vliv na krajinu připomíná, že těžba vápenců a jejich zpracování přispěla k objevu několika jeskyní včetně Chýnovské. Historicky je pozoruhodná těžba v takzvaných selských lomech a pálení vápna místními zemědělci. Pamatováno je i na
netopýry, kteří v jeskyni žijí. V Chýnovské jeskyni je to hned deset různých druhů netopýrů.