ÚvodCo chcete dělat?PamátkyČimelické baroko – Hammerovy barokní sochy
Památky

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelice proslavily především sochy z dílny Jana Hammera, tzv. "Čimelické baroko". Podobně jako se jinde v českých zemích do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů či Matyáš Bernard Braun, v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer.
Jan Karel Hammer přišel do Čimelic na pozvání majitele zdejšího panství Karla Bohumila Bissingena kolem roku 1736, usadil se zde a zařídil si svou huť na samotě při východním okraji obce, v panské chalupě s hospodou, zvané Hvížďalka. Majitel panství, Karel Bohumil Bissingen, zastával vysokou funkci krajského hejtmana prácheňského kraje. Svá sídla v Čimelicích a blízkých Rakovicích hodlal upravit úměrně důležitosti svého postavení. Počáteční sochařovou prací proto byly pískovcové plastiky pro alej, spojující oba zámky.

Na olejomalbě od neznámého malíře z poloviny 18. století je v aleji zachyceno sedm dvojic kamenných soch. Podle jiných pramenů jich snad mělo být 16. Na originálních podstavcích z jemnozrnného, velmi dobře opracovatelného pískovce se zachovalo dvanáct soch z původního komplexu. K. B. Bissingen se zřejmě rozhodl postavit zde tematický soubor zemských a morových patronů, včetně tehdy uctívaných světců. Sochařská alej se v originální podobě nezachovala. Plastiky byly použity při stavebních aktivitách dalších majitelů panství: šest pro výzdobu zdi nového hřbitova, čtyři pro mostek císařské silnice přes Rakovický potok u Kosteleckého rybníka, sv. Isidor jako protějšek solitérní sv. Anny na křižovatce k Rakovicům a zbytek na zdi mostku přes Skalici za Krsicemi.
 

Kde lze vidět Hammerovy sochy?

Přestože do dnešních dnů utrpěly, můžeme některé z nich označit za nejlepší z kamenosochařských prací Jana Hammera. Je to především sv. Felix z Kantalicie, sv. Karel Boromejský, sv. Juda Tadeáš a sv. Ludmila stojící dnes na hřbitově, dále sv. Isidor a sv. Václav.

Čtyři další plastiky - sv. Václav, sv. Jan Nepomucký, sv. Norbert a sv. Vojtěch v téměř životní velikosti zdobí čimelický barokní zděný most z první poloviny 18. století. (Obdobně tato dílna vyzdobila blízký most v Horních Nerestcích). Originály barokních soch jsou uloženy v depozitáři v Čimelicích.

Na náměstí před kostelem Nejsvětější Trojice v Čimelicích stojí žulový morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice - v spodní části po stranách sousoší jsou vyobrazení svatého Václava, svatého Jakuba, svatého Ondřeje a svatého Augustina.

Provozovatel

Obec Čimelice

Čimelice 51
398 04 Čimelice
Tel.:
+420 382 228 333
Email:
cimelice@obec.cz
WWW:
www.cimelice.cz/
GPS:
49,463667 14,068919
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování
Statek Šambala

Statek Šambala

Králova Lhota, Jihočeský kraj
Ubytování
Penzion Fořtovna

Penzion Fořtovna

Čimelice, Jihočeský kraj
Gurmánská turistika
Pivovar Orlík

Pivovar Orlík

Kožlí, Jihočeský kraj
Ubytování
Rekreační středisko Husárna – RS Kovo

Rekreační středisko Husárna – RS Kovo

Kostelec nad Vltavou, Jihočeský kraj
Ubytování
Hotel Vráž

Hotel Vráž

Vráž, Jihočeský kraj
Gurmánská turistika
Pivovarský dvůr Zvíkov

Pivovarský dvůr Zvíkov

Zvíkovské Podhradí, Jihočeský kraj