Zachovalý areál Rakovického mlýna stojí na samotě mezi obcemi Čimelice a Krsice. Proslavil se tím, že v něm byla dne 12. května 1945 podepsána konečná kapitulace německých vojsk. Za Německo ji podepsal Carl von Pückler, na straně vítězů pak ruský generál Sergej Serjogin a americký plukovník Allison.
Rakovický mlýn leží
na řece Skalice u
Čimelic. V roce 1930 byl majitelem mlýna František Dík, při mlýně pracovala pila a Francisova turbína. Mlýn má velmi zajímavou historii – Čimelice a okolí totiž obsadila
9. května 1945 vojska wehrmachtu utíkající z
Prahy. Velel jim
generál Karl von Pückler, německý šlechtic a Hitlerem pověřený velitel německých vojsk
Waffen-SS. Zhruba osmdesátitisícová německá armáda zaujala kolem Čimelic bojové postavení a odmítala se vzdát. Blokovala je jen méně početná
americká jednotka. Až 11. května se u Čimelic objevili
Rusové. Drama vrcholilo, když generál Pückler chtěl předat zbraně Američanům, ale ti to nejdřív odmítli.
V noci
z 11. na 12. května 1945 se začalo v Díkově rakovickém mlýně jednat o kapitulaci Němců, soustředěných po celé trase státní silnice od Milína k Čimelicím a ustupujících před sovětskou armádou.
Ve mlýně byla dohodnutá demarkační čára, rozdělující území západních Čech, které mělo být obsazeno americkou armádou a území východně od této linie, které měla obsadit sovětská armáda.
V Rakovickém mlýně pak byl
podepsán kapitulační akt. Jednání se zúčastnili ruský gardový
generál Sergej Serjogin, podplukovník Pattonovy americké armády
Allison a již zmiňovaný německý
generál von Pückler, který se po podepsání kapitulace v domě čp. 99 v čimelické části Rakovic
zastřelil. Stejně dopadl i jeho
pobočník a tlumočnice. Pohřbili je na hřbitově v Čimelicích. Po roce 1990 těla exhumoval spolek pro německé vojenské hroby. Říká se, že u Pücklera bylo v holínkách nalezeno plno zlata.