ÚvodCo chcete dělat?KulturaTalent drama studio – škola herectví, dramatiky, autorské tvorby a improvizace
Kultura

Talent drama studio – škola herectví, dramatiky, autorské tvorby a improvizace

Talent drama studio je studiem dramatiky, herectví, autorské tvorby a divadla pro děti, mládež a mladé dospělé z pražských Vršovic a okolí. Hlásíme se k autorskému pojetí studia herectví a divadla na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU.

TALENT drama studio je školou herectví, dramatiky, divadelní autorské tvorby a improvizace pro děti, mládež a mladé dospělé (7 – 22 let) z pražských Vršovic a okolí, která se hlásí k pojetí studia herectví a divadla na Katedře autorské tvorby a pedagogicky pražské DAMU, především pak jako jediné studio pracuje s disciplínou Dialogicého jednání, založenou profesorem Ivanem Vyskočilem.

Studium herectví, autorské tvorby a divadla pojímáme jako celostní učení skrze volnou dramatickou hru, dialogické jednání, studium hlasu, řeči, pohybu, autorského psaní a čtení. Snažíme se jít do hloubky, objevovat lidskou a hereckou autenticitu, osobnost, podporovat a aktivovat v dětech a mladých lidech vlastní tvorbu (psaní, režii, herectví), narušovat a překračovat komfortní zóny, vychovávat mladého člověka sebedůvěrou. Nedílnou součástí studia je rozvoj kritického myšlení formou diskuzí nad texty, schopnosti sebevyjádření skrze reflexe a připomínky a rozvoj kreativity procesem, které autorská tvorba nabízí.

V rámci skupinových kurzů (1 lekce za týden) nabízíme dětem, mládeži a mladým dospělým kurzy autorské tvorby, divadla a herectví, jejichž součástí je jednak příprava autorského představení a jeho tvůrčí proces, tak i zaměření na osobnostní herectví, tedy studium herectví z hloubky a podstaty, které směřuje k výchově zralého a autentického člověka, herce, umělce a tvůrce. Děti při přípravě autorského představení nahlédnou do tvůrčího procesu od prvních diskuzí, psaní autorských textů až po prezentaci v rámci Vršovického festivalu talentů. V rámci kurzů nabízíme i individuální lekce herectví a veřejného vystupování.

Vršovický festival talentů je základním výstupním projektem TDS, v rámci kterého jsou prezentována absolventská představení všech skupin na určité předem dané téma. Snahou našeho již tradičního interaktivního festivalu je vytvořit společný prostor pro radost, tvorbu a sdílení.

Nepravidelná čtyřhodinová setkání Art Happening pro mládež (11-18 let) v podkroví Vršovického divadla MANA. Cílem je poznat a zkusit si jak vnímat, všímat si a pracovat s impulzy v herectví, dramatice a autorském divadle a tak se stát autentickým tvůrcem, performerem a hercem, člověkem, který vnímá věci tvořivě, nově a originálně. Art Happening je vhodný jak pro herectvím se již zabývající tvůrce, kteří se chtějí společně s vrstevníky a zkušenými pedagogy a režiséry ponořit ještě hlouběji do vlastní osobnosti, tak pro úplné nováčky, kteří si chtějí herectví a tvorbu vyzkoušet, nebo se třeba připravit na casting nebo příjímací řízení na umělecké školy.

Součástí doprovodného programu Laboratoř je každý účastník pravidelných kurzů. V rámci Laboratoře se mohou žáci zúčastňovat dalších dramaticko-vzdělávacích formátů jako jsou např. Nedělní improvizace, Zážitková autorská psaní nebo Čaje o páté. Součástí Laboratoře je i divadelní soubor mladých Vosí hnízdo složený z našich absolventů a studentů s hlubším zájmem o autorskou tvorbu a divadlo. Vybraná představení mládeže se hrají pravidelně v divadelní klubovně multikulturního paláce Vzlet v Praze ve Vršovicích. V rámci Laboratoře vznikají noviny dětí a mládeže Dialog.

Veškeré aktivity a projekty v TALENT drama studiu jsou vedeny zkušenými pedagogy, divadelními režiséry a umělci.

"Nemáme cíle: budeš lépe hrát. Vlastně máme, ale my říkáme: Až se osvobodíš, budeš lépe hrát, nebudeš sice hrát dokonale, ale budeš mít charisma ve hře, budeš přes hru mluvit svou hloubkou k lidem, protože to jsi ty, s tím jak to děláš, bude k lidem tvoje TY promlouvat, ne jen dokonale hrát. Klasický přístup říká. Chceš hrát? Budeš hrát. Budeme pracovat na řeči, budeš makat, a naučíme tě co nejlépe technicky zvládnout projev a dokonalý pohyb. My nejedeme nějakou speciální metodiku, my jdeme úplně z opačné strany, proti vytváření, techničnosti, a nijak se to nejmenuje." říká Erika Merjavá, ředitelka a zakladatelka studia, o metodice a filozofii výuky.