Strážnice na jihovýchodní Moravě je známá jako kulturní město, kde se tradičně koná vyhlášený folklórní festival a řada významných kulturních akcí. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou se středověkým opevněním a řadou památek.
Počátky města jsou spojovány s upevňováním hranic českého státu v době vlády Přemysla Otakara II v 2. polovině 13. století, kdy došlo k trvalému připojení Strážnicka k Moravě. Na ochranu zemských hranic bylo zbudováno několik hradů, mezi nimiž se nacházel i hrad ve Strážnici, vystavěný po roce 1260. Samotné jméno města je odvozováno od strážní funkce, kterou měl hrad, položený v těsné blízkosti moravské hranice, vykonávat.
Z památek můžeme jmenovat např. věž s kostelem sv. Martina, kostel Panny Marie se 7 oltáři či synagogu. Navštívit můžete strážnický zámek, založený ve 2. pol. 13 století, kdy hrad a město patřilo Milotovi z Dědic. Nachází se v něm museum s expozicí lidové keramiky, hudebních nástrojů, sbírka obrazů a knihovna. V okolí zámku je anglický park založený v l. polovině 19. stol.
Jednou z nejstarších dochovaných staveb Strážnice je Průžkův mlýn, o kterém se píše již v roce 1543. Původně vodní mlýn postupně prošel přestavbou zařízení na parní na konci 19. stol. a posléze na elektrický válcový mlýn ve 30. letech 20. stol. Interiér je kompletně vybaven mlýnským zařízením ze 30. let 20. století. Mlýn mlel do roku 1975. Dnes je v mlýně otevřena muzejní expozice mlynářství.
Každý poslední víkend v červnu se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu na proslulém Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice. Během festivalu se návštěvníci mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik.