ÚvodCo chcete dělat?PřírodaDůlní revír Bludná
Příroda

Důlní revír Bludná

U zaniklé osady Bludná se nacházela ložiska cínovce a železné rudy, která se dobývala od 16. stol. až do 1. sv. války. Po více než 400 let trvající těžbě se tu dochovalo množství pozůstatků – povrchové dobývky, pinkové tahy, zabořená ústí štol, četné haldy i rýžoviště cínovce v údolí Mrtvého potoka.
Nedaleko Horní Blatné, u bývalé osady Bludná, se po 400 let těžil cín a železné rudy. Těžba cínovce po největším rozmachu v 16. století probíhala až do první třetiny 19. století, dobývání železných rud se udrželo až do první světové války. V celém rozsáhlém důlním revíru se dochovalo množství pozůstatků po těžbě, zvláště povrchové dobývky, pinkové tahy, zabořená ústí štol, četné haldy i rýžoviště cínovce v údolí Mrtvého potoka. Vodu k pohonu důlních zařízení obstarával Blatenský vodní příkop, který Bludnou prochází.

Cínově rudy se těžily jednak přímo ve vlastní široce roztroušené osadě, hlavně však dále v prostoru Sněžné hůrky (949 m), původně nazývané podle původu prvních zdejších havířů Schneebergl – malý Schneeberg. Nejnázornějším a nejrozsáhlejším dokladem těžby cínovce na Sněžné hůrce je mimořádně zachovalá povrchová dobývka dolu Zuzana, vzniklá vydobytím téměř svislé greisenové žíly přímo od povrchu. Jde o přes 150 m dlouhou, úzkou (obvykle 1–3 m) a až 10 m hlubokou průrvu rozdělenou pilíři na více částí. Uvnitř nejhlubší části dobývky jsou patrná tři nad sebou jdoucí patra chodbic sázených ohněm. Těžba v dole skončila v roce 1817.

Pozoruhodné povrchové práce převážně z 16. století se vyskytují také na greisenových pásmech Bůh Otec, Vavřinec a Svatý Duch na západním svahu Sněžné hůrky, v prostoru Volské štoly nebo poblíž Bludné, kde pracoval mj. důl Drahá kožešina.

Železorudné doly byly umístěny poblíž tzv. Bludenské poruchy – mohutného zlomového pásma směru SZ–JV a mocnosti až 50 m, které je součástí hlubinného zlomu Gera – Jáchymov a je místy vyplněno křemennými žilami s obsahem železné rudy hematitu. Hlavní byl důl Hilfe Gottes (Pomoc Boží), největší železorudný důl v západním Krušnohoří, který je doložen už k roku 1562 a jeho žentourová těžní šachta, v jejímž místě se dnes nachází hluboká trychtýřovitá pinka, pracovala až do roku 1884. Poté její funkci převzala výše ležící šachta Gustav, která byla v provozu ještě za první světové války a dosáhla hloubky téměř 180 m. U obou těchto šachet se dochovaly rozsáhlé odvaly. Pozůstatkem po dolování železných rud na Bludné je rovněž částečně zatopená prohlubeň v místech dolu Nanebevzetí Panny Marie (Maria Himmelfahrt), známého rovněž již z 16. století. Tato prohlubeň je největším povrchovým pozůstatkem těžby železných rud v Krušných horách. Od poloviny 18. století byly tyto doly odvodňovány dědičnou štolou František s ústím v zaniklé osadě Luhy, která dosáhla délky přes 2,5 km.

Doly u Bludné byly pověstné nálezy krásných paprsčitých agregátů hematitu s lesklým kulovitým povrchem, tzv. lebníků, které byly až 0,5 metru velké a jsou dodnes chloubou řady muzeí po celém světě.

Provozovatel

Doly u Bludné

Sněžná hůrka
362 35 Horní Blatná
WWW:
montanregion.cz/c...
GPS:
50,408224 12,795290
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

1. 12.23. 12.
Ježíškova vánoční pošta z Božího Daru

Ježíškova vánoční pošta z Božího Daru

Boží Dar, Karlovarský kraj
9. 11.
Den na snowboardu

Den na snowboardu

Boží Dar, Karlovarský kraj
21. 4.
Czech Downhill Top On Trail Cup 2024

Czech Downhill Top On Trail Cup 2024

Jáchymov, Karlovarský kraj
6. 10.
Běh okolo Panoramy 2024 – 68. ročník

Běh okolo Panoramy 2024 – 68. ročník

Jáchymov, Karlovarský kraj
29. 9.
Michaelská pouť

Michaelská pouť

Ostrov, Karlovarský kraj
13. 7.29. 9.
František Steker

František Steker

Ostrov, Kraj Vysočina
30. 9.
Psychologie barev

Psychologie barev

Ostrov, Karlovarský kraj
30. 9.
Sedm perel astronomie

Sedm perel astronomie

Ostrov, Karlovarský kraj