ÚvodCo chcete dělat?PřírodaMontanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge
Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.
Tato krajina představuje mimořádné kulturní dědictví, jehož nejcennější části byly 6. 7. 2019 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, což přináší nové podněty k rozvoji tohoto regionu. V Hornickém regionu Erzgebirge/Krušnohoří vznikla řada významných vynálezů a inovací v hornictví a hutnictví, které se zejména v 16. století, ale i později šířily z Krušných hor do celé Evropy i dalších částí světa.
 
Na české straně bylo na Seznam UNESCO zapsáno 5 oblastí: Hornická kulturní krajina Krupka, Hornická kulturní krajina Jáchymov, Hornická kulturní krajina AbertamyBoží Dar- Horní Blatná, vrch Mědník (Měděnec), objekt národní kulturní památky Rudá věž smrti ve Vykmanově.

Na saské straně je zapsáno 17 oblastí z hornických míst, jako je Altenberg, Freiberg, Marienberg, Annaberg, Schneeberg, Schwarzenberg a oblasti uranové a uhelné těžby.
 

Montanregion Krušné hory v UNESCO

Hornický region Krušnohoří (Erzgebirge) dokládá obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě, konkrétně přínosem světově významných vynálezů a inovací v oblasti báňských a hutních technologií. Na Seznam UNESCO byla zapsána 6. července 2019.

Díky více než 800 letům téměř soustavné těžby a zpracování rud vznikla v Krušných horách jedinečná hornická krajina s unikátními montánními památkami v nadzemí i podzemí a s hustou sítí horních měst. Dokládá obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě, konkrétně přínosem světově významných vynálezů a inovací v oblasti báňských a hutních technologií.

Aktuality