ÚvodAktualityZnáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet
Příroda

Znáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet

Hornická kulturní krajina Krušnohoří letos slaví 5 let od chvíle, kdy byla zapsána, na české a německé straně hor, na Seznam světového dědictví UNESCO. Na obou stranách hranice Krušné hory pojí několikasetletá hornická historie – pohoří je protkáno stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let... ale ne všechny poklady Krušnohoří se ukrývají v podzemí. Existuje řada míst, která se váží k hornické minulosti a obdivovat je můžete z vrchu. A možná by vás na první pohled ani nenapadlo, k čemu původně sloužila. Prozkoumejte Krušnohoří s Kudy z nudy!
Naučná stezka Hřebečná v Krušných horách Příroda

Naučná stezka Hřebečná v Krušných horách

Stezka na 8 zastaveních přiblíží dějiny i přítomnost horské osady Hřebečná. Prohlédnete si také pozůstatky po těžbě cínových rud a čedičový lom. Stezka měří osm kilometrů a vede převážně po zpevněných komunikacích.

Důlní revír Bludná Příroda

Důlní revír Bludná

U zaniklé osady Bludná se nacházela ložiska cínovce a železné rudy, která se dobývala od 16. stol. až do 1. sv. války. Po více než 400 let trvající těžbě se tu dochovalo množství pozůstatků – povrchové dobývky, pinkové tahy, zabořená ústí štol, četné haldy i rýžoviště cínovce v údolí Mrtvého potoka.

Pinky a odvaly na žíle Schweizer Příroda

Pinky a odvaly na žíle Schweizer

Pásmo odvalů a pinek na žíle Schweizer nad Jáchymovem představuje mimořádnou ukázku hornické krajiny. Jde o jeden z nejrozsáhlejších souvisle zachovaných raně novověkých haldových a pinkových tahů v Evropě.

Cínové sejpy u Božího Daru Příroda

Cínové sejpy u Božího Daru

Božídarské sejpy představují území nedaleko Božího Daru s pozůstatky po rýžování cínové rudy. Oblast je pokryta rýžovnickými kopečky, které zde zbyly po rýžování cínové rudy. Jedná se o území v okolí toku říčky Černé, Božídarského potoka a dalších přítoků.

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?

Vlčí jámy u Horní Blatné – nepřístupné Příroda

Vlčí jámy u Horní Blatné – nepřístupné

I v tom nejparnějším létě zde na vás z pozůstatků po dolování rud dýchne zima. Klima je zde takové, že led a sníh tu neroztává po celý rok. Pro sesuv půdy jsou Vlčí jámy od roku 2019 nepřístupné.

Propadlina dolu Červená jáma v Krušných horách Příroda

Propadlina dolu Červená jáma v Krušných horách

Vůbec ta největší propadlina po důlní činnosti u nás se nalézá v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná, která byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách. Poblíž propadliny se dnes nachází krásné přírodní občerstvení U Červené jámy.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy Příroda

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Přírodní rezervace Ryžovna u Hřebečné Příroda

Přírodní rezervace Ryžovna u Hřebečné

Výrazný horský hřeben Ryžovna je z větší části tvořen horninami vulkanického původu, složením blízkými čediči, které zde byly těženy několika stěnovými lomy. V hlavním lomu jsou odkryty typické "čedičové sloupce", které vznikly při tuhnutí lávového proudu, mocného 10 až 25 metrů.

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj
Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj
Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj
Rej strašidel propukne na hradě Loket

Rej strašidel propukne na hradě Loket

20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj
Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj
V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj