ÚvodCo chcete dělat?PamátkySemlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose
Památky

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.
V jediném případě vznikl v Plzni vícepodlažní byt s plynulou návazností prostor různých výšek, tedy s tzv. Raumplanem. Interiér, který má šest hlavních úrovní, silně připomíná pražskou Müllerovu vilu, která jeho vzniku předcházela. Na rozdíl od ní je však vestavěn do staršího domu.

Interiér navrhnul pro Oskara a Janu Semlerovy Loosův žák a spolupracovníkem Heinrich Kulka, a to ve vilovém domě na Klatovské třídě 110. Adolf Loos zemřel v roce 1933 a celý byt byl dokončen roku 1934. Rozlehlý byt byl rozvrstven do několika úrovní s velkou obytnou a reprezentační halou v přízemí, vybavenou krbem, ložnicemi pána a paní domu, dětskými pokoji v prvním patře a koupelnami či zimní zahradou a knihovnou. Jedná se o promyšlený systém polopater, propojených s hlavní místností schodišti a průhledy. Strop knihovny odráží orientální vliv. Červeně natřené trámy jsou vyplněny zlacenými čtvercovými poli. Mezi jednotlivými úrovněmi vede malý výtah, sloužící k dopravě jídla z kuchyně. Hlavní hala byla rovněž opatřena velkými, téměř továrními okny. Prostor mezi nimi sloužil také jako drobná zimní zahrada.

Dům prošel velmi nákladnou a celkovou rekonstrukcí (která trvala celých deset let) a roku 2022 byl zpřístupněn návštěvníkům jako třetí prohlídková trasa Loosovými interiéryPlzni. Vedle historického interiéru má v budově sídlo Centrum pro výzkum architektury, dále je zde návštěvnické centrum, kavárna, prostory pro kulturní akce a školní programy a administrativní zázemí. Semlerova rezidence na Borech je místem historie, objevování a kulturních zážitků, ale může být i komunitním centrem a místem k setkání u kávy.
 

Základní prohlídkový okruh

Při prohlídce základního okruhu návštěvníci s průvodcem projdou prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně. V historickém interiéru jsou umístěny dva architektonické modely a fotoalba s historickými snímky rodiny a domu.
 

Rozšířený prohlídkový okruh

Rozšířený okruh o délce 110 min. zahrnuje nad rámec základního okruhu promítání pořadu „Trojrozměrný život Adolfa Loose“ a případně na přání i promítání staršího pořadu „Plzní Adolfa Loose provází David Vávra“ (2015), každý v délce přibližně 20 minut; dále tento okruh obsahuje prohlídku expozice „Kabinet plzeňské architektury 1874–1939“ v bývalém pokoji vychovatelky, kde jsou umístěny čtyři architektonické modely, původní psací stůl architekta Karla Lhoty a expozice o vývoji architektury města s promítáním smyček fotografií.
 

Semlerova rezidence byla přijata do mezinárodní sítě ICONIC HOUSES

‚Skrytý klenot v Plzni‘ – tak byla uvedena kulturní památka Semlerova rezidence do mezinárodní sítě ICONIC HOUSES, která soustřeďuje výjimečné stavby světových architektů 20. století. Unikátní bytový interiér, jehož prostorovou koncepci navrhl Adolf Loos a projekt detailně rozpracoval Heinrich Kulka, je jedinou realizací v Plzni, kde je uplatněn princip Ramplanu. Semlerova rezidence dnes patří mezi 12 objektů v České republice, náležejících do této sítě, a ocitla se tak ve společnosti takových staveb, jakými jsou například brněnská Vila Tugendhat, pražská Müllerova vila, ale i jedna z dalších plzeňských Loosových realizací, Brummelův dům. ICONIC HOUSES je nadace registrovaná v Holandsku jako obecně prospěšná společnost a sdružuje 188 významných budov 20. století po celém světě, které jsou alespoň částečně přístupné veřejnosti a slouží jako prohlídkový objekt.

Aktuality