Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.
Ve dvou etapách (1907–1910, 1927–1932) v Plzni Adolf Loos vytvořil celou enklávu zajímavých interiérových realizací, které považují odborníci za jedny z největších skvostů Plzně. Z Plzně pocházela i jeho poslední manželka, fotografka Claire Becková.
Pro kultivované klienty, kteří byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské firmy Kapsa – Müller, byla spolupráce s významným architektem prestižní záležitostí. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů. Z hlediska současného vnímání památek moderní architektury je tento soubor podle odborníků nesmírně cenný i v kontextu celé evropské architektury 20. století.
V Plzni můžete navštívit tři pravidelné prohlídkové trasy, které vás provedou čtyřmi interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny, byt manželů Krausových, byt Voglových, Brummelův dům i Semlerova rezidence. V nabídce je také i příležitostná trasa, která vás zavede do bytu rodiny Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche.
První prohlídková trasa vás zavede hned do dvou interiérů. Kromě bývalého bytu manželů Krausových v Bendově 10, se podíváte i do salonu a jídelny v někdejším bytě doktora Vogla na Klatovské 12. Druhá prohlídková trasa vám představí prostorné dvougenerační apartmá Brummelova domu v Husově 58, jehož rekonstrukce byla dokončena na jaře roku 2015. V posledním z prohlídkových okruhů si prohlédnete Semlerovu rezidenci, byt v Loosově stylu, kde naleznete unikátní princip tzv. Loosova raumplanu.
Vzhledem k tomu, že se Loosovy interiéry nacházejí ve vyšších patrech bytových domů z konce 19. století, není prohlídková trasa bohužel vhodná pro osoby se sníženou schopností pohybu.