ÚvodCo chcete dělat?PamátkyDvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech
Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Na podzim 2016 začala oprava dvojdomu na Praze 10, kde bydlel spisovatel Karel Čapek se svou rodinou a svým bratrem Josefem a jeho rodinou. Městská část nyní ve vile buduje neobyčejné muzeum, které má zachovat genia loci místa a dům Karla Čapka představila v jeho podobě z období, kdy zde žil s Olgou. Záměrem je připomenout druhou polovinu 30. let minulého století a návštěvníka nerušit doprovodným programem či novodobým řešením prostoru.
 

Z historie domu bratří Čapků

Vila byla postavena mezi léty 1923 a 1924 architektem Ladislavem Machoněm. Josef Čapek se svou rodinou obýval levou část, Karel pak pravou stranu dvojdomku. Každý měl vlastní vchod, spojovací dveře v kuchyni ale bývaly otevřené, aby se mohli navštěvovat. Pravou stranu vily zakoupila městská část Praha 10, která zde připravuje koncepci expozice bratří Čapků. Druhá část vily zůstává ve vlastnictví potomků Josefa Čapka. Zájemci si ale už teď mohou vilu prohlédnout alespoň virtuálně na stránkách MČ Praha 10.

Z místností, ve kterých se scházeli přední představitelé předválečného Československa, dosud nezmizel duch první Československé republiky. Místnosti v horním patře domu zůstaly zachovány tak, jak je Čapek naposledy použil, a další obyvatelé domu do nich chodili pouze uklízet. V jedné z místností je například křeslo, ve kterém sedával prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

V příborníku v místnosti, kde se scházeli proslulí Pátečníci, je umístěn dobový servis nebo sklenice s číslem, aby každý z hostů svou číši poznal. Na stole v pracovně jsou položeny noviny s nedoluštěnou křížovkou a v gramofonu je stále položena deska. Dochovala se také kuchařka s jídly, která byla Pátečníkům nabízena. Z dalšího inventáře se dchovaly umělecké předměty, knihovny, korespondence, fotografie apod.

Aktuality