ÚvodCo chcete dělat?PamátkyFontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány
Památky

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány

Fontána ve tvaru vějíře Žofie Chotkové, hraběnky a manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, byla odhalena 17. června 2019 u Písecké brány v Praze. Autorkou díla je akademická sochařka Martina Hozová, spoluautorem Jan Paclík.
Sochařka Martina Hozová zvolila vějíř jako symbol ženskosti, který byl s Žofií Chotkovou úzce spojen. Navíc při jejím pohřbu byl na hraběnčinu rakev položen vějíř s černými rukavičkami jako atributy poukazující na její příslušnost k nižšímu stavu dvorní dámy.

Litinová fontána měří 1,75 metru a nemá pouze funkci vzpomínkovou a estetickou, ale slouží také jako mlhoviště - voda z fontány je v horkých letních měsících do okolí rozprašována a plní tak kolemjdoucím funkci typickou pro vějíř, tedy ochlazování. Jednotlivé části vějíře jsou odlity z šedé litiny, která se v dřívějších dobách často používala. Rezavá patina symbolizuje zašlou slávu Habsburků.

Plastika byla umístěna do prostředí spjatého s rodinou Chotkových. Dědeček Žofie Karel Chotek nechal v první polovině 19. století vybudovat silnici z Klárova k Písecké bráně. Sousední pozemky nechal parkově upravit. Na jeho popud tu vznikla zelená plocha pro veřejnost, tzv. Lidová zahrada, dnešní Chotkovy sady. Zabránil také rozprodání pozemků na Karlově náměstí a díky tomu na místě vznikl park.

Aktuality