Bílkova vila představí 2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 ideově sochařský projekt Cesta, ve kterém mladý umělec František Bílek reagoval na inspiraci a zkušenosti ze svého studijního pobytu v Paříži z počátku devadesátých let. Projekt patří k nejzajímavějším konceptům Bílkovy rané mystické tvorby.
Cyklus
Cesta názorně odráží
Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, která nám otevírá složitý prostor úvah o smyslu lidské existence a její sounáležitosti s věčným koloběhem universa. Inspiraci esoterickou a tehdy populární filozofií Édouarda Schurého (Velcí zasvěcenci / Les Grands Initiés) převedl Bílek do vlastní monumentální epopeje pozemské duchovní pouti lidstva dějinami za spásou.
Začíná prvotním pádem na zem, od Povětroně, Adama a Evy až k tajemným zasvěcencům a prvním učedníkům Krista. Z celého cyklu Bílek zrealizoval pouze sochu Mojžíše (1905) a o mnoho let později sousoší Adama a Evy (1921). Některé z dalších zůstaly pouze v sochařských skicách, největší z nich jsou Povětroň (1903) a Tanec kolem zlatého telete (1903).
Cesta vyšla ještě jako soubor grafik v roce 1909 a spolu se Stavbou budoucího chrámu v nás, publikovanou o rok dříve, je Bílkovým nejdůležitějším knižním projektem tohoto období.
Dlouhodobá expozice
Cesta k Předsíni chrámové představí svět rané Bílkovy tvorby prostřednictvím řady klíčových kreseb, grafik a také – v některých případech vzácně dochovaných – publikací.
V
Bílkově vile je dále zpřístupněna stálá expozice představující to nejdůležitější z díla Františka Bílka, na ni navazuje stálá expozice v
Chýnově.