ÚvodAktuality#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků
Památky

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

  • 8. června 2020
Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

Krása honosných zámků, které skrývají spoustu příběhů, tajemství, bohatství

Zámek Ploskovice
Belveder ve Vídni
Sezona návštěv hradů a zámků je v plném proudu a tak ani vy neseďte doma a vydejte se třeba do Ploskovic, do Zákup nebo na Konopiště.

Když se v roce 1848 vzdal rakouský císař Ferdinand I. Habsburský trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I., přesídlil na Pražský hrad a Zákupy a Ploskovice se staly jeho letními sídly. Konopiště zase známe jako místo, kde žil následník habsburského trůnu František Ferdinand d´Este se svou rodinou. Jaké příběhy zámky provázejí a jaké rarity v nich objevíte?
 

Po Zákupech jezdil excísař výtahem

Díky habsburským penězům se zanedbaný zámek v Zákupech proměnil v pohodlnou rezidenci v tehdy módním stylu druhého rokoka. Na úpravách interiérů, v nichž měl žít bývalý panovnický pár, se podílela řada českých umělců, například malíři Josef Navrátil a Vilém Kandler nebo sochaři Václav Levý a Emanuel Max. Protože Zákupy nepotřebovaly tolik změn, do svého nového sídla bývalý panovník poprvé přijel v květnu 1851. Později sem pravidelně jezdívali i jeho příbuzní včetně vládnoucího císaře Františka Josefa I. a jeho mladších bratrů, arcivévody Karla Ludvíka a Ferdinanda Maxmiliána, který se později stal mexickým císařem.

Dnes jsou interiéry zákupského zámku upravené podle dobových fotografií tak, jak je znali právě Habsburkové, navíc při prohlídce se dozvíte spousty perliček a pikanterií. Raritou je osobní výtah s luxusní kabinou a mechanismem od firmy Ringhoffer, který stárnoucímu monarchovi usnadňoval pohyb po zámku. Údajně vznikl už ve dvacátých letech 18. století a je považován za nejstarší dochovaný výtah v českých zemích.
 

Malý zahradní výlet do Itálie

Chloubou zámku v Zákupech bývala klasická italská barokní zahrada, z níž se dnes bohužel dochovaly jen terasy. Ve starých plánech ale jsou patrné umělé jeskyně, takzvané grotty, s vodními kaskádami a po zahradě rozmístěné sochy, vázy, skleníky a altány; dokonce se tu pěstovaly i fíkovníky. Vodní systém už ale nefunguje a na terasy se nesmí. Obnova sice potrvá dlouho, ale na jejím konci by z jezírek znovu měly prýštit vodotrysky a v barokní zahradě už by neměly růst jen keře zimostrázu a sestříhané habry. Vzkříšení by se měla dočkat také orientální zahrada s exotickými dřevinami, terasa s lipovými rondely, které tvořily stinné přírodní altány, neogotický skleník, v němž císař Ferdinand osobně pěstoval různé rostliny, anebo Švýcarský domek, který sloužil panstvu pro odpočinek. Velkým oříškem bude rekonstrukce barokního hospodářského dvora, který během druhé poloviny 17. století navrhli ho italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi. Podle památkářů jeho historická hodnota dokonce převyšuje zákupský zámek, jenže celková obnova by měla stát asi 600 až 700 milionů korun.
 

Císař v Ploskovicích

I když Ferdinand I. zvaný Dobrotivý abdikoval, přesto ho doprovázela početná družina. Úpravy nevelkých Ploskovic proto byly rozsáhlejší: zámek se zvýšil o jedno patro a přibyly i další prostory. Také zdejší interiéry se tehdy dočkaly zbrusu nové výzdoby od stejných tvůrců jako v Zákupech, výběr draperií a tapet však provedla sama císařovna. Císař sem poprvé přijel v květnu 1854. Z Prahy se sem obvykle jezdívalo kočárem, roku 1867 excísař poprvé cestoval vlakem. Pokud se vydáte v jeho stopách, můžete přijet třeba v sobotu 22. srpna na Makové slavnosti, které na zámeckém nádvoří chystá zámecká kavárna Café Páv. Ani tady si nezapomeňte prohlédnout umělé jeskyně pod zámkem a projít se zámeckým parkem.
 

Následník z Konopiště

Při prohlídce soukromých apartmá na zámku Konopiště budete mít pocit, že jste se vrátili o sto let zpátky do časů, kdy na zámku žil následník habsburského trůnu František Ferdinand d´Este se svou rodinou. Arcivévoda koupil konopišťské panství už v roce 1887, ale žil tu hlavně po sňatku s hraběnkou Žofií Chotkovou. Společně zámek proměnili v honosné rodinné sídlo, zvelebovali okolní rozlehlý park a založili okrasnou růžovou zahradu se skleníky. Podobně jako v Zákupech se díky dobovým fotografiím i na Konopišti podařilo místnosti vybavit původním nábytkem. Proto občas budete mít pocit, že se tady stále bydlí. Z omylu vás ale vyvedou různé detaily, například rodinné snímky vyrůstajících dětí následnického páru anebo šaty, které měla Žofie na sobě na poslední cestě v Sarajevu, při osudném atentátu v červnu 1914. Je na nich dobře vidět i díra po střele, která jí způsobila smrtelné zranění.
 

Víte, že…?

  • Bývalá letní rezidence Habsburků, kde kdysi žili Marie Terezie, císař František Josef, císařovna Alžběta a další, udivuje přepychovými císařskými komnatami a nádherným zahradním areálem. Tentokrát ale nemluvíme o Ploskovicích ani o Zákupech, ale o vídeňském zámku Schönbrunn, který se řadí k nejkrásnějším barokním areálům Evropy. Pozemek Habsburkům patřil od roku 1569, první vlaštovkou byl letohrádek, který tu roku 1642 nechala postavit manželka císaře Ferdinanda II., Eleonora von Gonzaga, ale tvář celému Schönbrunnu dala teprve Marie Terezie. Celoročně a zdarma je přístupný schönbrunnský zámecký park s Glorietem, labyrintem, zoologickou zahradou či palmovým skleníkem.
  • Přestože Ferdinandovi I. kdysi lékaři předpovídali krátký život, po abdikaci žil ještě 27 let. S oblibou chodíval Prahou po Národní třídě, kde dětem rozdával bonbony a chudým almužny.
  • Zákupech byl naposled v roce 1874, zemřel 29. července 1875 ve věku 82 let na Pražském hradě. Jeho ostatky poté byly převezeny do kapucínské krypty ve Vídni.
Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků Památky

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Zámek obklopuje nádherný, na Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.

Zámek Lysá nad Labem Památky

Zámek Lysá nad Labem

Jednu z výrazných dominant města Lysé nad Labem tvoří barokní zámek, který byl postaven na nejvyšším bodě Zámeckého vrchu, na důležitém strategickém místě polabské roviny. V současné době zámek slouží potřebám Domova důchodců, a proto jeho interiéry nejsou přístupné hromadným návštěvám a prohlídkám.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice Památky

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Pod zámkem Ploskovice se nachází uměle vytvořené jeskyně z počátku 18. století. V roce 1988 bylo přistoupeno alespoň k částečné rekonstrukci a jeskyně byla znovu zařazena do prohlídkové návštěvnické trasy.

Růžová zahrada Konopiště se skleníky Příroda

Růžová zahrada Konopiště se skleníky

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900. Skleníky s teplomilnými a subtropickými rostlinami, korkový pavilon a sochařská výzdoba tvoří nedílnou součást zahrady u zámku Konopiště.

Zámecký park zámku Buštěhrad Příroda

Zámecký park zámku Buštěhrad

Barokní zámek s klasicistní kaplí je nejvýznamnější památkou Buštěhradu. V současné době je bohužel budova značně zchátralá, veřejnosti přístupný je však od července 2013 zámecký park.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Toskánský palác v Praze Kultura

Toskánský palác v Praze

Toskánský palác je jednou z dominant Hradčanského náměstí. Za své jméno vděčí Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské, která jej získala do vlastnictví v roce 1718. Dnes je využívá Ministerstvo zahraničních věcí ČR, v přízemí se nachází sál pro pořádání výstav a společenských akcí.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zámecký park Ploskovice Památky

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný. Jeho koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.

Stezkou Za Habsburky do Benešova a okolí Kultura

Stezkou Za Habsburky do Benešova a okolí

Vydejte se po stopách Habsburků po doporučeném prohlídkovém okruhu. Navštívíte s místa spojená s arcivévodou F.F. d´Este, následníkem rakouskouherského císařského trůnu a posledním majitelem rozsáhlého konopišťského panství, včetně zámku Konopiště.

Prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí Příroda

Prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí

Benešov a Konopiště je neodmyslitelně spjato s velmi významnou osobností Františka Ferdinanda d´Este. Celým jménem František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria, arcivévoda Rakouský byl poslední a nejdůležitější vrchností na Benešovsku.

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány Památky

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány

Fontána ve tvaru vějíře Žofie Chotkové, hraběnky a manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, byla odhalena 17. června 2019 u Písecké brány v Praze. Autorkou díla je akademická sochařka Martina Hozová, spoluautorem Jan Paclík.

Další aktuality

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj
Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj
Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj
V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj
Jak poznat Liberec za jeden den

Jak poznat Liberec za jeden den

21. říjen 2024 6:50
Zážitky, Liberecký kraj
Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

19. říjen 2024 11:55
Příroda, Liberecký kraj
Ukliďme Jizerky! Máme na to celý víkend

Ukliďme Jizerky! Máme na to celý víkend

18. říjen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj