Budova ČNB vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně. Uvnitř budovy se ukrývá expozice Lidé a peníze a Za měnou v Praze.
Monumentální budova České národní banky, jejímuž průčelí vévodí mohutné sousoší Světlonoše se lvem podle návrhu českého sochaře Antonína Poppa, představuje neopominutelnou dominantu křižovatky u Prašné brány a ulice Na Příkopě.
Rozsáhlý bankovní palác vznikl dle projektu architekta Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro
Živnostenskou banku, zdaleka nejvýznamnější československý finanční ústav působící v první polovině 20. století. Od roku 1950 sídlila v budově
Státní banka československá, která plnila funkci centrální banky až do rozdělení Československa v roce 1993. Od té doby až do dnešních dnů ji užívá Česká národní banka. Ta k ní v roce 1994 připojila ještě vedlejší palác Pražské plodinové burzy s frontou do Senovážného náměstí.
Architekt František Roith pojal někdejší budovu Živnostenské banky ve stylu české individualistické moderny a s ohledem na význam stavebníka ji zařídil tak, aby maximálně vycházela vstříc požadavkům na bankovní techniku, a co se týká zařízení, odpovídala v té době nejmodernějším technickým standardům. Chloubou banky byly zejména její trezory, vytvořené dle projektu firmy Tresoria, a.s., jež svým rozsahem a bezpečností náležely k největším ve střední Evropě.
Uvnitř budovy se dnes ukrývají expozice Návštěvnického centra ČNB, Lidé a peníze a Za měnou v Praze.
Návštěvnické centrum České národní banky
Peníze jsou krví ekonomiky a Česká národní banka je jejím srdcem. Její činnost ovlivňuje každého z nás. Přijďte se proto seznámit do Návštěvnického centra ČNB s českou měnou a vším, co s ní souvisí. V budově ústředí ČNB je možné navštívit stálé expozice Za měnou a Lidé a peníze. První z nich, situovaná do působivé dvorany banky, seznamuje interaktivní formou s českou měnou a mandátem České národní banky. Druhá z nich se nalézá v krásných prostorách
bývalého trezoru a prezentuje ucelený vývoj měny a financí v českých zemích včetně vývoje České národní banky od jejího založení.
Cílem expozic Návštěvnického centra ČNB, které se nalézají i v prostorách brněnského pracoviště ČNB, je seznámit nejširší veřejnost se světem ekonomiky a financí i poskytnout informace o ČNB. V
zábavně-vzdělávacích expozicích v Praze a v Brně se proto dozvíte nespočet zajímavého nejen o centrální bance, ale čeká na vás i spousta překvapivých
zajímavostí o naší měně. Vyberte si téma, které vás zajímá,
zarezervujte si termín návštěvy a přijďte do Návštěvnického centra objevovat svět peněz a ekonomiky. Pro ty z vás, kteří mají hlubší zájem dozvědět se ještě více, je k dispozici nejen široká nabídka doprovodných programů ČNB, ale také možnost návštěvy odborné knihovny nebo archivu.
Pasáž českého designu
Pasáž České národní banky spojující Senovážné náměstí a ulici Na Příkopě získala v roce 2016 novou tvář a nový název. Stala se "Pasáží českého designu" a zkrášlily ji konceptuálně pojaté výlohy prezentující jak zavedené značky, tak začínající zajímavé designéry a tvůrce. Záměrem je zaujmout, oslovit a inspirovat procházející krásou české umělecké tvorby a užitého umění.
Zajímavosti České národní banky
- Mandát České národní banky je dán článkem 98 ústavy.
- Česká národní banka je centrální bankou České republiky, která pečuje o cenovou a finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému. Je také orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu.
- V souladu se svým hlavním cílem, kterým je cenová stabilita, určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí a dohlíží na peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank.
- ČNB je orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem v České republice. Stanovuje pravidla, která chrání stabilitu bankovního sektoru, kapitálového trhu, pojišťovnictví a sektoru penzijních fondů. Reguluje, dohlíží a popřípadě postihuje nedodržování stanovených pravidel.
- Provádí dohled nad bankovním sektorem, družstevními záložnami, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijními společnostmi, fondy penzijních společností, směnárnami a dohled nad institucemi v oblasti platebního styku.
- Jako ústřední banka poskytuje ČNB bankovní služby státu a veřejnému sektoru. Vede účty organizacím a osobám napojeným na státní rozpočet. Provádí také operace spojené s emisemi státních dluhopisů a investicemi na finančních trzích.
- ČNB je součástí Evropského systému centrálních bank, Evropského systému dohledu nad finančními trhy a spolupracuje s Evropskou radou pro systémová rizika a evropskými orgány dohledu nad finančními trhy.
- Hlavním sídlem ČNB je historická budova Na příkopě 864/28 na Praze 1, další pobočky se nacházejí v krajských městech: v Ústí nad Labem, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Brně a Ostravě.