ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVodojemy Žlutý kopec v Brně
Památky

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.

Trojice vodojemů je evropským unikátem

Zážitek jako z jiného světa dávno zaniklých civilizací nebo scény z počítačových her. Tak působí na návštěvníky unikátní technická památka, na kterou se málem zapomnělo a jen o vlásek unikla demolici. Dva cihlové a jeden betonový vodojem sloužily svému účelu až do roku 1997 a v roce 2019 se je podařilo dostat pod památkovou ochranu a postupně zpřístupnit veřejnosti. Kompletní trojice vodojemů byla citlivě zpřístupněna v březnu 2024 a veřejnost si je může prohlédnout v téměř původním stavu. Na své si přijdou návštěvníci preferující odborný výklad i individuální turisté, kteří si celý areál včetně revitalizovaného parku projdou na vlastní pěst.
 

Vodojem 1 – 1874

Vodní nádrže na Žlutém kopci byly postaveny pro takzvaný pisárecký vodovod, který posílil nedostačující vodovodní soustavu rozrůstajícího se města. První cihlový vodojem vznikl v roce 1874 podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwryho. Má čtvercový půdorys 45×45 metrů a výšku 6 a půl metru. Inspirován anglickými vodohospodářskými stavbami vyniká unikátní konstrukcí a sofistikovaným nosným systémem. Podlaha tu není rovná, ale tvoří ji tzv. protiklenby, které se zdmi a valenými klenbami vytváří dokonale únosný a staticky funkční celek. Pravidelná a přesná konstrukce působí dojmem nekonečného a stále se vzdalujícího prostoru a je postavena z ručně vyráběných pálených cihel.
 

Vodojem 2 – 1894

Na neustále rostoucí spotřebu obyvatel města reagovala v roce 1894 výstavba druhé cihlové nádrže podle projektu brněnského inženýra Emila Procházky. Vodojem má již o poznání jednodušší konstrukci s betonovým dnem, ze kterého vyrůstá les sedmdesáti pilířů půlkruhově zaklenutých arkád podpírajících soustavu valených kleneb. S rozměry 35×55 metrů se jednalo ve své době o největší podzemní stavbu v Brně a současně o poslední cihlový vodojem, který tu byl postaven.
 

Vodojem 3 – 1917

Třetí a nejmladší vodojem byl dokončen v roce 1917. Tvoří ho dvě vzájemně přiléhající nádrže z monolitického betonu, podpírané soustavou 87 betonových pilířů. Celkem tak měly vodojemy na Žlutém kopci objem více než 30 milionů litrů. Ačkoli se brzy zjistilo, že kvalita vody není vyhovující, sloužily monumentální dómy jako zdroje užitkové vody až do roku 1997.

Aktuality