ÚvodCo chcete dělat?PamátkySchwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně
Památky

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.
Asi 1 km od třeboňského zámku v anglickém parku při jihovýchodní straně rybníka Svět, se nachází hrobka Schwarzenberků. O stavbu se zasloužili především Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou. Od roku 1784 byli příslušníci schwarzenberského rodu pohřbíváni v nedalekém hřbitovním kostelíku sv. Jiljí. Ten byl v druhé polovině 19. století zaplněn a nevyhovoval již přísným hygienickým předpisům.

Projektem hrobky byl pověřen Josef Schmidt a později knížecí stavitel F. D. Deworetzský, spolutvůrce přestavby zámku Hluboká. Novogotická stavba hrobky ve tvaru pravidelného šestiúhelníků ukrývá prostor kaple, zasvěcené Božskému Vykupiteli. Při vstupu do kaple Božského Vykupitele je nutné vystoupit nahoru po 13 a dalších 10 kamenných schodech. Následný pohyb v kapli je bezbariérový, návštěvníci si výklad vyslechnou vsedě. Prohlídka následně pokračuje v hrobce.
 
Stavbu kaple, která probíhala v letech 1874 – 1877, řídil knížecí stavitel Karel Kühnel. Kapli Božského vykupitele vysvětil v roce 1877 pražský arcibiskup kardinál Bedřich Schwarzenberg. Zvláštností je oltář, který je i v kryptě situován na jih a zhotovil ho sochař Josef Pokorný z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru. V hrobce je umístěno 26 dvouplášťových rakví s nabalzamovanými těly. Jejich srdce až na srdce syna kněžny Eleonory se nacházejí ve zvláštních schránkách v Českém Krumlově

Na třech deskách jsou zde vyryty texty smutečních telegramů, které sem Schwarzenberkům poslal císař František Josef. V samotné hrobce pod kaplí se nachází umělecky cenný mramorový sarkofág, vytvořený Alexanderem Trippelem v r. 1789. Každý z členů rodu skrývá zajímavý životní příběh. Schwarzenberkové většinou umírali na nemoci, jako byl záškrt, zápal plic či tragická úmrtí.

Aktuality