ÚvodAktualityBledé tváře, špičaté zuby a nemrtví mrtví: udělejte si strašidelný výlet
Zážitky

Bledé tváře, špičaté zuby a nemrtví mrtví: udělejte si strašidelný výlet

  • 26. října 2024
Blíží se Halloween a Dušičky, čas tajemna, strašidel, duchů a záhad. Vydejte se s námi na pár míst, kde vám budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě! Kudy z nudy vám prozradí několik děsivých příběhů z historie, kde mají hlavní slovo upíři a ďábelská stvoření v lidské podobě... Znáte nemrtvého správce žďárského zámku, čelákovické upíry nebo českou Čachtickou paní?

Správce žďárského zámku Ulrych vstával z hrobu

Když se vydáte do Žďáru nad Sázavou, kousek od zámku zahlédnete zdi barokního morového hřbitova. Vznikl na začátku 18. století podle projektu Jana Santiniho a právě tady se prý odehrál strašidelný pohřeb Johanna Aloise Ulricha, správce bývalého zámeckého velkostatku. Kruťas a sobec, který se choval k lidem povýšeně a krutě, se ale i po smrti začal objevovat jako přízrak a dál škodil, ba dokonce byl spatřen v ohnivém kočáře, taženém bezhlavými koňmi. Měšťané na něj nakonec přivolali jihlavského kata, který otevřel Ulrichův hrob, ostrým rýčem oddělil hlavu od těla a do úst mrtvého prý nasypal mák. Podle vžité pověry prý Ulrich měl dát pokoj na tolik let, kolik zrnek máku do něj nasypali. Co myslíte, řádil tehdy ve Žďáru upír nebo lidská představivost?
 

Jihočeská kněžna Eleonora alias upíří princezna

Český KrumlovJejí vášní byl lov a jejím přítelem vlk... Řeč je o jihočeské kněžně Eleonoře Amálii ze Schwarzenbergu, která žila na přelomu 17. a 18. století v Českém Krumlově. Na lov vyjížděla do okolních lesů velmi často, což mezi ženami v jejím postavení nebylo obvyklé. Po svém boku navíc měla statného vlka, zvíře často spojované s upíry. Není divu, že se o ní mezi českokrumlovskými měšťany i šlechtici povídalo leccos. Když si zřídila na zámku chovnou vlčí stanici, aby měla po ruce dostatek vlčího mléka, přiřkli jí lidé i zručnost v černé magii. Mléko využívala jako podpůrný prostředek k otěhotnění, k čemuž také došlo, ovšem Eleonoře bylo tehdy v roce 1722 již čtyřicet let, což se zdálo tehdejším lidem přinejmenším divné. Podhradím se šířily ty nejzákeřnější pomluvy o spojení s ďáblem nebo o tom, že Eleonora je upíří princezna. Zemřela krátce po porodu syna a i když byl v jejím těle objeven nádor, císařův lékař byl přesvědčen o tom, že kněžnin zdravotní stav vykazuje zřetelné známky upíří nákazy. Pro jistotu ji bylo vyjmuto srdce (aby se z ní nestal upír). Na náhrobním kameni nebohé Eleonory chybí nejen erb, ale i její příjmení. Blízcí se od ní po smrti distancovali, její jméno nemělo být se Schwarzenbergy jakkoliv spojováno.
 

Čachtická paní z Pičína

zlá paníStředočeská víska Pičíně má nejen neotřelý název, ale i pohnutou historii. Na zdejší tvrzi totiž žila "česká Čachtická paní", Kateřina Bechyňová z Komárova, která v polovině 16. století coby manželka purkrabího hradu Karlštejna umučila řadu poddaných. Na panství v Pičíně nedaleko Příbrami vládla většinou sama, manžel kvůli své vysoké funkci nebýval často doma. Sadistická bestie se vyžívala v mučení svých poddaných, které "trestala" za domnělé prohřešky tak, že nešťastníci, kteří se jí dostali do rukou tresty často nepřežili nebo si nesli doživotní následky. Nebudeme zacházet příliš do detailů, zmínit můžeme okrajově to, že k oblíbeným praktikám Kateřiny patřilo řezání nožem a sypání soli do ran, polévání vroucí a poté ledovou vodou, pálení kůže rozpáleným máslem i odpudivé stahování z kůže. Své skutky se ani nesnažila nějak tajit a středočeskou vísku obcházela hrůza, kdo bude další na řadě. Panovačná a zpupná žena se navíc k soudu přihnala sama, když zažalovala děkana a kronikáře Václava Hájka z Libočan za "potupná a lehká slova", když kritizoval její podivné praktiky o nichž se doslechl. Nejprve ze strachu mnoho svědků svedlo podivná úmrtí na mor, ale během dlouhého procesu se několik z nich osmělilo a pověděli pravdu. Na jedno svědectví pak navazovalo další, až se pod tíhou důkazů Kateřina nakonec přiznala. Za trest byla uvržena do věže Mihulky na Pražském hradě, kde měla zemřít hlady, což se po dvou týdnech také stalo.
 

Čelákovičtí upíři nebo vrazi?

Skutečnou a "hmatatelnou" raritou jsou archeologické vykopávkyČelákovicích: právě v tomto polabském městečku se podařilo v roce 1966 objevit podivné pohřebiště. V jedenácti hrobech byly nalezeny velmi nezvyklé kosterní pozůstatky: tři mrtví měli oddělenou lebku, jeden pravou nohu; levou měl přitom silně ohnutou v koleni, jako by původně byla svázaná. Několik lidí bylo patrně pohřbeno se spoutanýma rukama, jiní leželi na břiše a v jednom z hrobů se našel zbytek kůlu z borového dřeva. Někdo věří tomu, že se ve městě podařilo objevit největší evropský hřbitov upírů, jiní upozorňují na nedalekou šibenici a možné místo posledního odpočinku popravených osob.

Kostru s oddělenou hlavou a dřevěným kolíkem vraženým do hrudi na místě srdce se podařilo objevit také ve Vraclavi u Vysokého Mýta, další hroby s protivampyrickými znaky byly nalezeny na hřbitově v Mikulči na Svitavsku anebo v Levíně u Úštěku.

Kde letos oslavíte ten nejstrašidelnější Halloween?
Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra Památky

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Nedaleko žďárského kláštera se nachází barokní Dolní hřbitov, který vybudoval stavitel Jan Blažej Santini Aichel ve spolupráci s opatem Vejmluvou. Byl postaven podle kabalistických symbolů do tvaru lebky. Byl na něm pochován Alois Ulrich, který je označován za posledního čekého upíra.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně Památky

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Barokní areál Vraclav Památky

Barokní areál Vraclav

Expozice barokních plastik pocházejících z poutní cesty vedoucí od východočeského města Králíky ke klášteru v Hedči. Vraclav leží 6 km severozápadně od Vysokého Mýta.

Česko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze

Česko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze

Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Upír z Feratu, Habermannův mlýn anebo Panna a netvor: to jsou nejznámější filmy Juraje Herze (1934–2018), předního filmového režiséra, scenáristy a také herce. Jeho horory a mysteriózní dramata patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Čelákovičtí upíři – pohřebiště revenantů v Čelákovicích

Čelákovičtí upíři – pohřebiště revenantů v Čelákovicích

Středočeské Čelákovice prosluly kosterními nálezy pocházející pravděpodobně ze 13.–14. století, které byly po delší dobu považovány za pozůstatky protivampyrických opatření na středověkém pohřebišti. Dnes se odborníci přiklánění k názoru, že se jedná o pohřebiště lidí s kriminální minulostí, jež neměli nárok na obvyklý pohřeb. Pohřebiště je na území ČR ojedinělé, a i v celé Evropě se jich nachází pouze pár.

Dracula a ti druzí aneb pár tipů na výlety za upíry po Česku

Dracula a ti druzí aneb pár tipů na výlety za upíry po Česku

Baví vás knihy o upírech a filmy plné bledých dam a pánů s až příliš vyvinutými horními špičáky? Pak vám uděláme radost tipy na výlety do míst, kde prý kdysi upíři řádili. Kdo se bojí, ten by se měl vyzbrojit česnekem, svěcenou vodou nebo speciálním škapulířem.

Pičín

Pičín

Prozkoumejte obec Pičín v krásném, turisticky atraktivním prostředí v podhůří Brd a nabídku turistických atraktivit. První písemná zpráva pochází z roku 1289. Prvním známým majitelem obce byl rod staročeských pánů ze Strakonic. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Po stopách upíří princezny z Českého Krumlova

Po stopách upíří princezny z Českého Krumlova

Znáte tajemný příběh kněžny Eleonory Amálie Schwarzenberg, která byla ve své době považována za nebezpečnou upírku? Pokud o tom slyšíte poprvé, vydejte se s námi do Českého Krumlova a Třeboně za pohnutým osudem této dobou stíhané ženy, které se již během života přezdívalo "upírská princezna".

Prašná věž – Mihulka Kultura

Prašná věž – Mihulka

Prašná věž Mihulka byla vystavěna Benediktem Rietem koncem 15. století jako nejmohutnější dělová bašta nového hradního opevnění. Dle tradice zde v době Rudolfa II. zde byla císařská alchymistická laboratoř.

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Kostel Povýšení sv. Kříže v Levíně u Úštěku Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Levíně u Úštěku

Kostel Povýšení sv. Kříže založen roku 1788. Krátce na to vyhořel a roku 1798 byl postaven znovu. Zajímavostí je u jižního vchodu zazděný klenební svorník s reliéfem, známým pod názvem Levínský kocour.

Česko mezi řádky: Kletba krve, Znojemské podzemí a Martina Hohenberger

Česko mezi řádky: Kletba krve, Znojemské podzemí a Martina Hohenberger

Desítky kilometrů dlouhé chodby pod historickým centrem nejsou jen turistickým lákadlem města Znojma. Do jejich lehce strašidelné atmosféry se plně ponoříte i ve fantasy příběhu Kletba krve od spisovatelky Martiny Hohenberger. Je to upíří příběh se vším všudy, a to včetně krvelačných tvorů, obývajících labyrint pod městem, a pozvánky ústy Dante Alighieriho: Zanechte vší naděje, kdo vstupujete.

Tvrz Pičín – sídlo české Čachtické paní Památky

Tvrz Pičín – sídlo české Čachtické paní

V areálu zemědělského družstva v Pičíně se nacházejí zbytky středověké tvrze ze 13. století. Původním majitelem tvrze byl Přemysl Otakar II., během své historie tvrz patřila například také maltézskému řádu. V 18. století ztratila svou původní funkci a byla přestavěna na sýpku.