ÚvodCo chcete dělat?PřírodaJeskyně Elfí domeček v Moravském krasu
Příroda

Jeskyně Elfí domeček v Moravském krasu

Nově objevená jeskyně se nachází mezi Kateřinskou jeskyní a propastí Macochou. Speleologové ji objevili v místech, na nichž kdysi pracoval se svými kolegy slavný jeskynní badatel Karel Absolon. Pro turisty je zatím zapovězená.
Speleologové našli v Moravském krasu na Blanensku novou jeskyni, dostala jméno Elfí domeček. Patrně jde o vstup do mnohem větších prostor, ale jejich případné objevení může trvat až několik let. Místo vstupu do jeskyně označil už před 70 lety na mapě Karel Absolon, který v Moravském krasu objevil mnoho jeskyní. Do Elfího domečku se ale nedostal. Vstup do prostor na mapě tehdy označil jako Mastný flek. V zimě totiž nebyl pokrytý sněhem, protože z pukliny stoupal teplý vzduch.
 
Nově objevená jeskyně dostala název Elfí domeček a měří na délku 15 metrů, na šířku také 15 metrů a je vysoká pouze 1,5 metru. Speleologové se sem dostali asi 16 metrů dlouhou chodbou, ze které museli odstranit suť, hlínu a kamení. Elfí domeček je propojený s Kateřinskou jeskyní. Domeček je ale položený mnohem výše než jeskyně a patrně na něj budou navazovat další podzemní prostory.

Elfí domeček je pomyslný ventilátor. V létě z podzemí odvádí teplý vzduch a v zimě zase nasává vzduch zvenčí. K otestování toho, zda je propojený s Kateřinskou jeskyní, v létě použili jeskyňáři zapáchající plyn merkaptan. Plyn stačilo vypustit u ústí Elfího domečku. Silný zápach pak byl cítit i dole v Kateřinské jeskyni, a dokonce i před ní. Protože průchod plynu od vstupu do Elfího domečku do Kateřinské jeskyně trval minimálně tři hodiny, speleologové usuzují, že dosud neznámé prostory by mohly být zhruba stejně velké jako prostory Kateřinské jeskyně.

Speleologové rozšířili puklinu v zemi tak, aby mohli vlézt dovnitř. Právě tato vstupní výdřeva připomíná elfí dům a dala jeskyni její pohádkové jméno. Elfí domeček leží v přírodně nejvíce chráněné části krasu, kde jsou nemožné práce na jaře a v létě, a to kvůli ochraně vzácné vegetace. Zmapování celého prostoru je však otázkou let, a to hlavně z toho důvodu, že jeskyňáři se průzkumu věnují ve volném čase, a tudíž jde práce pomalu. Turisté do jeskyně nemohou.

Aktuality