ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKamenný most přes rybník Vítek
Památky

Kamenný most přes rybník Vítek

Kamenný most s pěti oblouky postavil Josef Rosenauer za knížete J. Schwarzenberga v roce 1781. Do roku 1988 po něm vedla silnice z Třeboně do Staré Hlíny, v současné době je využíván pouze chodci a cyklisty.
Kamenný most přes rybník Vítek, mezi obcemi Nová a Stará Hlína nedaleko Třeboně, dal v roce 1781 postavit kníže Jan Schwarzenberg. Nejstarší zmínka o vsi Hlína (Stará Hlína a Nová Hlína) pochází z roku 1331 a pak z roku 1366, v roce 1537 ves získalo město Třeboň. Velké změny nastaly při stavbě rybníka Rožmberk (1584 – 1590), kdy vody zaplavily velkou část pozemků, bývalou tvrz (její základy jsou nyní zčásti ukryty pod hladinou rybníku Vítek, který vznikl v 80. letech 19. století oddělením od rybníka Rožmberk) i trasu tzv. Moravské cesty z Třeboně do Jindřichova Hradce a dál na Moravu. Zatopení obchodní cesty donutilo formanské vozy zatopenou oblast objíždět širokým obloukem až kolem Lomnice nad Lužnicí. Proto již Jakub Krčín z Jelčan přikročil k nápravě a v roce 1594 dal postavit dřevěný most, dlouhý 902 metrů. Další dřevěný most nedaleko byl postaven v roce 1604. Oby mosty bývaly často ničeny povodněmi a znovu obnovovány.
 
V roce 1741, kdy byla Třeboň v souvislosti s válkami o rakouské dědictví obsazena Francouzi, nechal velitel francouzské posádky mosty zničit, aby zkomplikoval přístup habsburské armádě. Neustálým obnovám dřevěných mostů udělalo přítrž až postavení mostů zděných, jeden z kamenných kvádrů, druhý z lomového kamene. Zasloužili se o to Schwarzenberkové, kterým Stará Hlína již od roku 1660 patřila. V roce 1781 dali postavit pětiobloukový most přes záplavové území ramena rybníku Rožmberk (nynější rybník Vítek) a v roce 1799 čtrnáctiobloukový (118 metrů dlouhý) přes Lužnici (Starou řeku).
 
Jeho stavitelem byl inženýr Josef Rosenauer, projektant známého Schwarzenberského plavebního kanálu na Šumavě. Jedná se o kamenný historický most o pěti klenbách. Dříve byl součástí silnice I/34, která je cca od roku 1988 vedena po souběžné přeložce. Dnes slouží pouze pro pěší a cyklisty. Při povodni v létě 2002 byl podemlet pilíř mezi třetí a čtvrtou klenbou, obě klenby se prolomily a zřítily do vody. Projekt na rekonstrukci musel být vytvořen s přihlédnutím ke stáří mostu. Pro rekonstrukci musel být použit původní materiál a vzhled se musel maximálně přiblížit vzhledu původnímu. V současnosti je most chráněn jako technická památka.
 

Most přes Vítek ve filmu

Kamenný most si oblíbili filmaři – právě z něho byla do vody vysypána sůl z celého království v pohádce Byl jednou jeden král nebo shozen král s princeznou v pohádce Z pekla Štěstí. Objevil se i ve filmu Všichni moji blízcí.

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí