ÚvodAktualityDechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Třeboňska, která musíte navštívit alespoň jednou za život
Příroda

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Třeboňska, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Malebná krajina Třeboňska s unikátní sítí rybníků, rozlehlými borovými lesy, vzácnými rašeliništi, historickým městem Třeboň a zachovalou vesnickou architekturou patří mezi nejkrásnější oblasti jižních Čech. Díky mimořádně cenným přírodním lokalitám byla na podstatné části Třeboňské pánve vyhlášena CHKO Třeboňsko, která je současně i biosférickou rezervací. Poznejte kraj unikátních přírodních krás i nádherných architektonických památek!
Pískovna Tušť u Suchdola nad Lužnicí Letní sporty

Pískovna Tušť u Suchdola nad Lužnicí

Okolí Suchdola nad Lužnicí nabízí mnoho možností ke koupání. Pro děti je především vhodná pískovna Tušť, která se nachází severně od obce Tušť. Na některých místech je vstup do vody velmi pozvolný.

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci Příroda

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé Kultura

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry, písečné duny nebo třeba Dračici? Uhodnete která ryba má psí zuby či odkdy jsou v Třeboni lázně? To všechno a ještě daleko víc se dozvíte v návštěvnickém středisku CHKO Třeboňsko s moderně pojatou expozicí "Krajina a lidé".

Třeboň v marcipánu – galerie, čokolaterie a dílna Kultura

Třeboň v marcipánu – galerie, čokolaterie a dílna

Pojďte se podívat na dějiny města Třeboně jako na dlani. Chceme ukázat Třeboň v jiné perspektivě, možná více v legendách a pověstech, chceme ukázat kreativitu a šikovnost našich cukrářů, chceme umožnit návštěvníkům zkusit si sami s marcipánem pracovat.

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka Letní sporty

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Lázně Aurora – odpočinek v Třeboni na břehu rybníka Svět Lázně a wellness

Lázně Aurora – odpočinek v Třeboni na břehu rybníka Svět

Lázně Aurora se nacházejí v klidném prostředí parku na břehu rybníka Svět. Součástí je prosklený výtah s nejvyšší panoramatickou vyhlídkou v Třeboni, dále kongresové prostory, restaurace, bary, wellnesscentrum a nově také Třeboňský vodní svět. Lázně Třeboň pohladí tělo i duši.

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO Příroda

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně Památky

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže Památky

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Rašeliniště Červené blato – zajímavá přírodní rezervace jižních Čech Příroda

Rašeliniště Červené blato – zajímavá přírodní rezervace jižních Čech

Na okraji CHKO Třeboňsko leží unikátní přírodní rezervace Červené blato, která patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Rezervaci mohou návštěvníci blíže poznat pomocí naučné stezky, která vede z části po lesních cestách, z části pak po dřevěných chodníčcích.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové Kultura

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zámek je zároveň i místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara Příroda

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Cyklostrasa Greenway Selské baroko u Veselí nad Lužnicí Letní sporty

Cyklostrasa Greenway Selské baroko u Veselí nad Lužnicí

Greenway Selské baroko navazuje na páteřní trasu Greenways Praha – Vídeň. Spojuje 12 obcí, v nichž uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, tzv. selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata.

Stará radnice ve Veselí nad Lužnicí Památky

Stará radnice ve Veselí nad Lužnicí

Radnice čp. 110 nazývaná dnes „Stará radnice“ po požáru původní radnice v roce 1579 byla postavena v roce 1616 v renesančním slohu. Roku 1764 vyhořela a s ní i městský archiv.

Rašeliniště Borkovická blata Příroda

Rašeliniště Borkovická blata

Obnovit tvorbu rašeliny na Borkovických blatech, historickém jihočeském rašeliništi, zadržet v krajině vodu a vytvořit biotop pro vodomilné rostliny i živočichy – to bylo cílem dalšího dokončeného projektu Lesů ČR.

Naučná stezka Okolo Třeboně Příroda

Naučná stezka Okolo Třeboně

Naučná stezka Okolo Třeboně vytváří uzavřený okruh, který je 39 km dlouhý a je na něm umístěno 22 zastávek, vybavených informačními tabulemi. Tyto tabule podávají informace o celém Třeboňsku, jak z hlediska přírodního, tak i historického. Stezka je vhodná pro pěší či horská kola.

Akvadukt na Zlaté stoce Památky

Akvadukt na Zlaté stoce

Akvaduktem překonává Zlatá stoka níže položenou Podřezanskou stoku. Nachází se v lesích za Třeboní, nejblíže je obec Branná.

Majdalena na Třeboňsku Památky

Majdalena na Třeboňsku

Obec Majdalena je 12 km jihovýchodně od Třeboně. Nachází v Biosferické rezervaci UNESCO a v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, v nadmořské výšce 438 m. Leží na hlavní velmi frekventované silnici (do Rakouska), ale je dobře dostupná pro cyklisty po bezpečnějších cyklostezkách.

Přírodní rezervace Na Ivance Příroda

Přírodní rezervace Na Ivance

Přírodní rezervace Na Invance je tok řeky Lužnice (7 km dlouhý) a krátký úsek Dračice u jejího ústí s přilehlou nivou, mezi Majdalenou a Suchdolem nad Lužnicí.

Přírodní rezervace Horní Lužnice Příroda

Přírodní rezervace Horní Lužnice

Přírodní rezervace Horní Lužnice je meandrující, 16 km dlouhý tok řeky Lužnice s množstvím odstavených ramen a tůní v nivě mezi Novou Vsí nad Lužnicí a Suchdolem nad Lužnicí.

Řeka Nežárka Příroda

Řeka Nežárka

Nežárka je pravostranný přítok řeky Lužnice v Jihočeském kraji. Je dlouhá 56,2 km (společně se svou delší zdrojnicí Žirovnicí má celkovou délku 86,1 km).

Rybník Velká Holná s ostrovem Naxos u Jindřichova Hradce Příroda

Rybník Velká Holná s ostrovem Naxos u Jindřichova Hradce

S rozlohou 230 ha se udává jako 12. největší rybník v ČR, u Jindřichova Hradce je největší ze všech.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý na Třeboňsku Příroda

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý na Třeboňsku

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý patří k nejvýznačnějším rybničním rezervacím v ČR. Oblast je evidována i v rámci světové organizace UNESCO jako biosférická rezervace.

Velký Lomnický rybník Příroda

Velký Lomnický rybník

Jeden z rybníků v CHKO Třeboňsko. Kolem vede naučná stezka, je zde vybudována i rozhledna k pozorování vodního ptactva.

Naučná stezka Velký Lomnický Příroda

Naučná stezka Velký Lomnický

Naučná stezka Velký Lomnický měří celkem 6,5 km a má 15 stanovišť. 1. etapa byla zrealizována v roce 2001, tehdy měla 12 stanovišť a délku 5,4 km. Její nevýhodou však bylo, že nevytvářela okruh a návštěvníci tak museli projít celou trasu tam i zpět, což částečně snižovalo její atraktivitu.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni Kultura

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové Památky

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.

Mažická naučná stezka Příroda

Mažická naučná stezka

Mažická naučná stezka nabízí setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo. Součástí okruhu stezky vedoucí blízkým okolím jsou informační cedule popisující život na blatech.

Rezervace divokých koní a praturů meandry Lužnice na Třeboňsku Příroda

Rezervace divokých koní a praturů meandry Lužnice na Třeboňsku

V listopadu 2020 vznikla nová rezervace divokých koní, a to na Třeboňsku, v nivě řeky Lužnice. V únoru 2022 ke koním přibyly samice pratura.

Rybník Naděje u obce Frahelž na Třeboňsku Příroda

Rybník Naděje u obce Frahelž na Třeboňsku

Rybník Naděje leží přibližně tři kilometry od Lomnice nad Lužnicí a patří do CHKO Třeboňsko. Necelými 70 ha patří k větším rybníkům u nás a chovají se zde mimo jiné i slavní třeboňští kapři. Rybník je tedy chovný a není určen ke koupání.

Rybník Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí Příroda

Rybník Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí

Rybník s rozlohou 387 ha a objemem 6,70 mil. m³ je třetím největším rybníkem Třeboňska a čtvrtým největším v jižních Čechách. Byl dobudován v roce 1367 za vlády Karla IV. Ješkem z Kosovy Hory. Využívá se pro chov ryb a k rekreačním účelům.

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice Příroda

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice

Pískový přesyp asi půl km severně od obce Lužnice. Přesyp má dosud poměrně dobře zachovalý charakteristický původní tvar, který je nápadný převýšením 3-4 m nad okolní krajinou. Je domovem vzácných pískomilných květin a zvířat.

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky s rybníkem Vydýmač Příroda

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky s rybníkem Vydýmač

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky se nachází v CHKO Třeboňsko a kromě chráněných olšin je zároveň stanovištěm řady ohrožených a chráněných druhů. Malý rybník Vydýmač napájí Zlatá stoka, dnes zcela schovaná v hustém porostu olšin.

Rybník Velký Tisý Příroda

Rybník Velký Tisý

Rybník Velký Tisý, který je nejvýznamnější částí rezervace, byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505 a při jeho stavbě se poprvé objevilo jméno Štěpánka Netolického.

Veselské pískovny – koupání jako u moře Letní sporty

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova Příroda

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova se skládá ze dvou velkých rybníků – Nového Vdovce, Ženicha a malého lesního rašeliniště. Unikát představuje jedinečná hráz okolo Ženicha, která ho obepíná v celé jeho délce a je nejdelší rybniční hrází u nás.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku Příroda

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR Letní sporty

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření Letní sporty

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření

Rybník Hejtman leží v městečku Chlum u Třeboně a je ideálním místem pro rybáře, milovníky přírodního koupání i cykloturisty. Založil jej Mikuláš Ruthard již v roce 1554.

Naučná stezka Cesta kolem Světa Příroda

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Městská památková rezervace Třeboň Památky

Městská památková rezervace Třeboň

Městská památková rezervace Třeboň byla vyhlášena již v roce 1976 k ochraně historického jádra s neobyčejnou hodnotou a uceleným souborem historických budov.

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska Příroda

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí – Weisův dům Kultura

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí – Weisův dům

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí je součástí Husitského muzea v Táboře. Ve veselském Weisově domě, který prošel důkladnou rekonstrukcí se nacházejí expozice Život ve městě, Karel Weis a Blata či modelové kolejiště železničního uzlu Veselí n. L. a pamětihodností Táborska.

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí Příroda

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí

Nadějská rybniční soustava patří mezi nejkrásnější přírodní lokality Třeboňska. Základ soustavy tvoří rybníky Naděje, Skutek, Víra, Láska a Dobrá vůle. Založil ji Jakub Krčín v letech 1577–1579, dokončena byla v poslední čtvrtině 19. století.

Naučná stezka Rožmberk Příroda

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk je určena cyklistům. Začíná v Třeboni a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníku Rožmberk.

Kamenný most přes rybník Vítek Památky

Kamenný most přes rybník Vítek

Kamenný most s pěti oblouky postavil Josef Rosenauer za knížete J. Schwarzenberga v roce 1781. Do roku 1988 po něm vedla silnice z Třeboně do Staré Hlíny, v současné době je využíván pouze chodci a cyklisty.

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni Kultura

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Rybníkářství Třeboň Příroda

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Další aktuality

Festival komorní hudby vám představí Český Krumlov jinak

Festival komorní hudby vám představí Český Krumlov jinak

28. červen 2024 8:00
Kultura, Jihočeský kraj
Zoo Tábor zve za vysvědčení děti na návštěvu jen za jednu korunu

Zoo Tábor zve za vysvědčení děti na návštěvu jen za jednu korunu

28. červen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj
Na Světový den rybářství se vypravte za rybami

Na Světový den rybářství se vypravte za rybami

27. červen 2024 9:00
Příroda, Jihočeský kraj
Prachatice ožijí Slavnostmi Zlaté solné stezky

Prachatice ožijí Slavnostmi Zlaté solné stezky

25. červen 2024 12:00
Kultura, Jihočeský kraj
České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

25. červen 2024 9:33
Zážitky, Jihočeský kraj
Zoo Tábor slaví 9. narozeniny

Zoo Tábor slaví 9. narozeniny

22. červen 2024 7:40
Příroda, Jihočeský kraj
Na vodním mlýně v Hoslovicích nahlédnete do domácnosti paní mlynářky

Na vodním mlýně v Hoslovicích nahlédnete do domácnosti paní mlynářky

20. červen 2024 12:00
Kultura, Jihočeský kraj