Jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na Horažďovicku je kaple sv. Jáchyma a sv. Anny nedaleko malé vísky Svaté Pole. V roce 1667 byla na místě původní dřevěné kapličky vystavěna barokní zděná kaple.
Jihovýchodně od Horažďovic,
nedaleko vesnice Svaté Pole, se nachází jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Horažďovicku – kaple sv. Anny. Původní dřevěná kaplička byla v roce 1667 přebudována na raně barokní zděnou kapli. V roce 1752 zde byly založeny lázně, v nichž probíhala léčba formou koupelí a pitnými kúrami.
Dřevěnou kapli chtěl přestavět sládek
Martin Čáp ze Sedlice u Blatné jako poděkování Bohu za vyléčení těžké choroby. Nedlouho poté, co o svém záměru informoval radní, ale umírá. Přestavby se tedy zhostil
Václav Kottnaur, horažďovický sládek.
O vykonávání bohoslužeb v této kapli se v
18. století vedly časté
spory mezi městským farářem, farářem v Malém Boru a představeným minoritů františkánského kláštera. Spory vyústily v rozhodnutí, že kaple bude mít
samostatného duchovního. Tomu měla být vedle kaple postavena fara, k čemuž však nikdy nedošlo a správa kaple byla sloučena s
kostelem sv. Jana Křtitele, který se nachází na hřbitově přímo v
Horažďovicích.
V průběhu 19. století se dočkala kaple několika úprav. Fasáda a interiér byly nově členěny
štukovými prvky v duchu doznívajícího klasicismu a uvnitř kaple byl nad oltářní menzou namalován malířem
E. J. Vacíkem nový iluzivní
neogotický oltář, který byl objeven až v nedávné době. Lázně plnily svoji bohulibou funkci více než 100 let, než ve 2. polovině 19. století zanikly. Nicméně léčivý pramen vyvěrá pod kaplí sv. Anny dodnes.
Z historie a pověsti k založení kaple:
Pověsti o zázračných pramenech v této oblasti se datují až do prastarých předslovanských dob. Do posvátného březového háje s léčivým pramenem, který popisem odpovídá dnešního pramenu u kaple sv. Anny, směly v těchto dávných dobách pouze ženy. Staré vědmy, které o pramen pečovaly, sem vodily mladé dívky. Ty se zde pomocí magického rituálu proměňovaly z dívek v ženy.
Později začali lidé k pramenu stavět sošky svých božstev. I s příchodem křesťanství víra v zázračnou moc vody přetrvala. Ženy a matky se s prosbami začaly obracet na světici, která jim byla nejbližší – svatou Annu. Výstavbě kapličky předcházelo 7 zázračných uzdravení, která se vymykala lidskému chápání. Léčivá voda pomáhala především při léčbě či dokonce navrácení zraku.
Zajímavostí je, že na rozdíl od ostatních katolických kostelů, kde je presbytář orientován k východu (ke kolébce křesťanství – Jeruzalému), tak u kapličky sv. Anny směřuje k jihu – směrem, kde se rodí pramen, vyvěrající pod kaplí.
V Horažďovicích je k vidění mimo jiné také
kostel sv. Petra a Pavla a
Městské muzeum Horažďovice nacházející se v zámku.