ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKnihovna Ervína Špindlera v Roudnici nad Labem
Památky

Knihovna Ervína Špindlera v Roudnici nad Labem

Knihovna Ervína Špindlera nabízí knihovnické služby. Součástí knihovny je půjčovna knih pro děti a mládež a oddělení pro dospělé. Poskytuje výpůjční a informační služby. Pořádají se zde také akce pro veřejnost.
Město Roudnice nad Labem má bohatou tradici knihovnictví, vždyť už v době obrození po roce 1828 zde vznikla první knihovna s počtem 500 výtisků. Vlastenecký život ve městě pod Řípem pokračoval a na konci 19. století bylo v Roudnici 83 spolků a součástí těch větších byly knihovny, které sloužily veřejnosti. Největší z nich, spolková knihovna Jednoty Říp obsahovala více než 3000 svazků.

Počátkem minulého století vznikl na Roudnicku „Vzdělávací sbor pro okres a město“, což bylo pro rozvoj knihovnictví mezníkem. Tým přednášejících objížděl obce a šířil osvětu, byla založena veřejná čítárna, která tehdy disponovala až stovkou novinových titulů, denní návštěvnost činila v zimě 35 lidí denně. Činnosti tohoto vzdělávacího spolku přišel vstříc i tehdejší starosta Ervín Špindler, který daroval svou osobní knihovnu o 3000 svazcích. Později se stala základem veřejné knihovny obecní. Po vzniku Československa schválilo Národní shromáždění v roce 1919 zákon o veřejných knihovnách obecních a prováděcí nařízení nařizovalo, aby ve všech politických obcích, které mají více než 400 obyvatel, byla zřízena veřejná knihovna, nejpozději do 31. prosince roku 1920. Tím došlo k založení veřejné obecní knihovny v Roudnici nad Labem.

Mezi novodobé mezníky knihovnictví můžeme v Roudnici označit rok 1988, kdy dostala knihovna nové prostory, vzniklé na tehdejší dobu rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 2002 roudnická knihovna opět patří městu a je plná aktivit. V třináctitisícové Roudnici je evidováno 1300 čtenářů, kteří mohou poznatky čerpat z téměř padesátitisícového knihovního fondu. Knihovna registruje až 1200 návštěvníků za měsíc.

V roce 2023 byla dokončena rekonstrukce knihovny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) spadajícího pod Ministerstvo pro místní rozvoj. Rekonstrukce se zaměřila zejména na zajištění bezbariérovosti a na stavební úpravy budovy. Opravena byla nejen fasáda, okna, podlahové krytiny a elektroinstalace, ale došlo také k instalovaci nové technologie svislé přepravy osob, která umožní bezbariérový přístup do druhého patra, kde se nachází dětské oddělení a sál.

Ubytování a restaurace v okolí