ÚvodCo chcete dělat?PamátkyLobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem
Památky

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem nabízí prohlídky, kde se návštěvník dozví informace o rodu Lobkowiczů, prohlédne si nádvoří zámku, zámeckou kapli s předsálím, románský hrad z nádvoří a výhled z balkónu zámku.

Zámek je označován jako čtvrtý největší zámecký objekt v České republice, tento barokní skvost s více než 200 místnostmi vybudovaný na románských základech sloužil jako hlavní knížecí a vévodské sídlo rodiny Lobkowiczů. Dnes se v zámeckém podzemí rozprostírají sklepy vinařství Zámek Lobkowicz Roudnice.
 

Historie zámku

Zámek na ostrohu nad řekou Labe měl v minulosti strategický význam, pod zámkem byl brod přes Labe na cestě spojující Prahu a Horní Lužici. Již ve 12. století stával na tomto místě hrad, který byl koncem 17. stol. prakticky celý zbořen a na jeho místě byl za Lobkoviců postaven nový zámek s více než dvěma sty místností, masivním oboustranným vstupním schodištěm, impozantní hodinovou věží, krásně zdobenou kaplí a divadlem.

Kromě hlavní zámecké budovy jsou jeho součástí i klášter, kostel, hospodářské a administrativní budovy a jízdárna. Přestavba zahrnovala i vznik skvostných zahrad na nádvoří i v nejbližším okolí zámku. Na jeho vybudování se podíleli významní italští architekti, především Antonio Porta. Zámek byl centrem prosperujícího panství a významným kulturním střediskem.

Roudnický zámek má bohatou minulost a svá dlouholetá tajemství. Kdysi dávno tu pobývalo mnoho významných alchymistů a alchymie tu v jejich rukou kvetla stejně jako na Pražském hradě. Od II. světové války sloužil zámek jako kasárna německé armádě, později české. Až do roku 2009 zde sídlila vojenská hudební škola.
 

Prohlídky zámku v Roudnici nad Labem

Prohlídky zámku dříve byly možné jen s rezervací, od sezony 2023 se však konají pravidelně. Návštěvníci se dostanou do prostor druhého patra ve východním křídle a severním křídle, nahlédnou i do západního křídla. V bývalých zámeckých komnatách, a později prostorách vojenské konzervatoře, je připomenuta hudební historie rodiny Lobkowiczů a právě historie Vojenských hudeb a Vojenské konzervatoře.

Pokračuje zde také výstava věnovaná JUDr. Maxmiliánovi Ervínu Lobkowiczovi. Nově je nainstalována rozsáhlá panelová expozice o historii zámku, kde jsou vyobrazeny historické fotografie a různé archiválie, pocházející přímo z rodinného archivu v zámku Nelahozeves. Prohlídky začínají vždy u Románského hradu přístupnému vně zámku od Karlova náměstí (u mostu a rozcestníku značených turistických tras). V zámecké jízdárně stojí za vidění Galerie moderního umění s hodnotnými díly českých tvůrců 20. století. Jedinečný je zejména soubor obrazů Antonína Slavíčka, vystaveny jsou také obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.
 

Koncerty vážné hudby na zámku

Koncerty vážné hudby se konají každý den od 13 hodin v Lobkowiczkém paláci v Koncertním sále, jehož strop zdobí nádherné původní fresky Šebastiána Václava Harovníka z poloviny 17. století.

V rámci téměř hodinového programu zazní díla nejvýznamnějších barokních skladatelů Bacha a Vivaldiho, klasicistních mistrů Mozarta a Beethovena i předních českých skladatelů 19. století Dvořáka a Smetany v podání tria flétna, viola, klavír.

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí