Krásný roubený kostelík ve Slavoňově je chráněn jako kulturní památka České republiky. Původní gotický kostel zde stával již v roce 1350 a zanikl pravděpodobně za husitských válek. Současný kostel byl vystavěn v roce 1553.
Do areálu kostela se vchází skrz hranolovou zvonici ze 16. století, která je součástí kamenné ohradní zdi. Uvnitř jsou zavěšeny tři zvony – Jan Křtitel, Jan Nepomucký a svatý Václav. V objektu je také hřbitov a roubená márnice čtvercového půdorysu z osmnáctého století.
Kostel je postaven z dubových, jedlových a smrkových kmenů. Spáry jsou utěsněny mechem a maltou a zvenku obíleny. Původně byl utrakvistický, což dokládá vyobrazený kalich na příčném trámu stropu mezi lodí a kněžištěm. Jsou zde vyobrazeny postavy 12-ti apoštolu a Spasitele, klesajícího pod křížem.
Stav kostela byl v různých dobách různý. Doby rozkvětu a oprav se střídaly se stavem nouze a úpadku, v některých případech hraničily až s hrozbou rozpadu stavby. Největší zásluhu na nynějším dobrém stavu kostela má bezpochyby dlouholetý kostelník Václav Suchánek ze Slavoňova. Působil zde od roku 1935 až do své smrti v roce 2000. Za jeho působení bylo třeba kostel zachránit, když ho v 50. letech z jedné poloviny napadla houba. Zasloužil se též o vyměnu střech na kostele a márnici, obnovu podlahy kostela, historických maleb a opravu varhanů.
V případě, že chcete navštívit i interiér kostela, zazvoňte na sousední faru.