Půvabné poutní místo se zázračným pramenem, křížovou cestou, kaplí, kostelem a Loretou se nachází na kraji lesa nedaleko Nového Hrádku a patří do obce Bohdašín a farnosti Slavoňov. Původ tohoto poutního místa sahá jistě do dávné minulosti, neboť jméno Rokole je prastarý tvar slova "rokle".
Poutní místo Rokole se nachází na pokraji lesa nedaleko Nového Hrádku a patří do obce Bohdašín a farnosti Slavoňov. Původ tohoto poutního místa sahá jistě do dávné minulosti, neboť jméno Rokole je prastarý tvar slova "rokle".
V této rokli byla odedávna studánka. Ta nevyschla ani v letech největšího sucha, kdy sem chodili čerpat vodu lidé ze širokého okolí. K Rokoli se váže pověst o zbloudilé malé dívence, která se ve velké tísni a úzkosti se obrátila o pomoc k Matce Boží mariánskou písní či modlitbou, a kterou Panna Maria za ručičku vyvedla z lesa ven. Již v roce 1884 bylo toto poutní místo hojně navštěvované, o čemž svědčí jeho zařazení mezi mariánská poutní místa celého světa.
Dřevěná rokolská kaplička byla v roce byla v roce 1859 nahrazena zděnou, k úctě Panny Marie Rokolské. Lidé z okolních vesnic se tu scházeli o nedělích, mariánských svátcích a později se tu začaly konat poutě. V roce 1871 bylo však povoleno před kapličkou postavit kamenný sloup a na něj umístit zasklenou sošku Bohorodičky, jak si to prý Panna Maria přála a zjevila jedné zbožné ženě. Od té doby se také začaly konat poutě. Bylo zde zbudováno několik kramářských stánků a postaven letní hostinec. Kapličku si vzal na starost jakýsi stařec, aby zde opatroval Boží světlo a svůj život dokončil ve službě Panně Marii. V roce 1860 byl do zdejší kapličky zavěšen milostný obraz Panny Marie Královny s Ježíškem na klíně, známý pak jako Panna Maria Rokolská, který pochází od malíře Klemense z Hradce Králové.
Roku 1930 nedaleko vyrostl pseudogotický kostel zasvěcený Panně Marii Rokolské. Po příchodu od silnice pohledově vpravo od rokolského kostela stojí dřevěná stavba, která je poutníky nazývána Loreta, i když s nazaretským domkem Panny Marie nemá nic společného. Jedná se o jakýsi ochoz zepředu otevřený a jsou zde rozvěšeny obrazy sedmi bolestí Panny Marie (Obětování malého Ježíška v chrámě, Útěk svaté Rodiny do Egypta, Ztráta dvanáctiletého Ježíše a jeho hledání, Setkání Panny Marie s Ježíšem na křížové cestě, Panna Maria stojí pod Ježíšovým křížem, Pieta, Pohřeb Páně).
V lese na protější straně byla postavena již v roce 1874 křížová cesta na kamenných sloupcích s litinovými reliéfy.