Když mluvíme o svatováclavském geniu loci, tak musíme zmínit tři nejslavnější svatováclavské destinace – pražské Václavské náměstí s Myslbekovou sochou, Starou Boleslav a samozřejmě svatováclavskou kapli v katedrále svatého Víta. Staroboleslavský kostel Nanebevzetí Panny Marie skrývá tzv. palladium – medailon s Pannou Marií, který údajně svatému Václavovi věnovala jeho babička Ludmila. Poklad ještě větší hodnoty je uzamčen v pražské katedrále - české korunovační klenoty.
Pokud bychom chtěli zůstat v Praze, zavítat na další turisticky velmi vděčné místo a ozvláštnit si procházku po Karlově mostě, tak při troše snahy mezi sousošími naleznete hned tři svaté Vaclavy... Svatováclavských soch je v Praze skutečně jak hub (václavek?) po dešti. Jen tak pro inspiraci – například mariánský sloup na Hradčanském náměstí nebo Prašná brána.
Kam letos na Svatováclavské slavnosti?
Nezapomínejme však i na další místa naší republiky – Václav je jeden z nejoblíbenějších českých světců, takže o jeho sochy a další podoby zpřítomnění není nouze. Máte-li tip na místo či památku věnovanou svatému Václavovi (může to být například i socha, obraz, strom nebo třeba i název ulice...), tak ho určitě přidejte na náš fanouškovský profil. Vždyť ani Václavák není jen jeden (znalci Krkonoš již vědí!).
Nakonec vás pozveme do Stochova, kde objevíte Dub svatého Václava. Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav a jeho babička svatá Ludmila zasadila v těch místech dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.