Barokní kostel sv. Václava byl postaven podle projektu K. I. Dienzenhofera po roce 1729 na místě kostela broumovských protestantů. Kostel stojí u bývalé Dolní brány, v kopci směrem k náměstí. Fresky uvnitř kostela jsou pracemi slezského malíře Felixe Antonína Scheffera z roku 1784.
Jedná se o nejmenší kostel Dientzenhofera na Broumovsku. Má rozměry 7 metrů na šířku a 11 metrů na délku. Velice zajímavý pohled na kostel nabízí parkoviště před Penny Marketem (U Dolní brány 313), kde se stavba pyšně vypíná nahoře nad stěnou červené skály.
Fresky uvnitř kostela jsou pracemi slezského malíře Felixe Antonína Scheffera z roku 1784. Obraz sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého na hlavním oltáři namaloval v 19. století Wilhelm Kandler. Na hlavní klenbě je od středu rozvinuta fresková kompozice. Jedná se zejména o české zemské patrony, kteří jsou doplněni o světce spojené s benediktinským řádem či lokálním kultem na Broumovsku. Patron kostela svatý Václav se zde neobjevuje pouze na kupoli s ostatními světci, ale je mu věnován také samostatný cyklus. Na šesti freskách jsou zobrazeny výjevy ze života tohoto světce. V poli nad hudební kruchtou je zobrazena alegorie Vítězné církve. Toto téma souvisí s historií kostela. Jak již bylo řečeno, kostel sv. Václava je postaven na místě bývalého protestantského kostela a v duchu vítězství katolicismu se nese i tato lehce bojovně naladěná freska.
V presbytáři jsou dvě oválné olejomalby sv. apoštolů Petra a Pavla a ve výklencích chrámového prostoru jsou sochy světců, které pocházejí z řezbářských dílen Tyrolska.
Z hisotire kostela: na místě nynějšího kostela začali v roce 1610 broumovští protestanté stavět po vydání Rudolfova majestátu svůj dřevěný kostel. Stavba trvala až do roku 1613 byla však zakázána od tehdejšího broumovského opata Wolfganga Zelendera, to však protestantům nezabránilo aby se stavbou pokračovali. Pak císař Matyáš vydal rozkaz zakazující stavbu, kostel byl uzavřen a osm měštanů uvězněno v Praze. Tato událost zavdala podmět k vyhození císařských místodržících z oken a tím k třicetileté válce. Kostel byl definitivně zabaven v roce 1722 a uzavřen. Oněkolik let později dal na jeho místě vystavět opat Sartorius nový kostel ovšem taky dřevěný a až v roce 1729 byl opatem Zinkem postaven kostel nynější. Stavba má půdorys řeckého kříže a jeho autor je Kilián Ignác Dientzenhofer.
Po druhé světové válce kostel sloužil jako skladiště. Teprve po roce 1989 došlo k počátku restaurátorských prací a kostel byl znovu vysvěcen na svátek sv. Václava 28. září 1995. V dnešní době je pravidelně využíván a i díky tomu ve velice dobrém stavu.