Asi 4 km jižně od pražské Zbraslavi a asi 13 km po proudu Vltavy od Štěchovic se nachází vodní nádrž Vrané, kterou mohou rekreační plavidla zdolat plavební komorou. Proti proudu se malá plavidla proplavují každou lichou a po proudu každou sudou hodinu.
Přehrada Vrané byla budována již v letech 1930-35. Ačkoli byla postavena primárně kvůli plavbě, dnes slouží především k
vyrovnávání nepravidelných odtoků z hydrocentrál
Štěchovice a
Slapy, k zajištění
minimálního odtoku v řečišti
Vltavy pod vodním dílem a také k výrobě elektrické
energie. Celá je dlouhá 13 km a sahá od
Štěchovic až po Pikovice. V době výstavby přehrady bylo během 200 plavebních dní v roce proplaveno až 2 800 vorů a 4,3 mil. tun zboží.
Komory jsou umístěny vedle sebe
při levém břehu a jsou předsunuty do horní vody.
Plavební komora je v provozu v období od 15. dubna do 31. října. Směrem
proti proudu se malá plavidla proplavují v
každou celou lichou hodinu a
po proudu v
každou celou sudou hodinu. Mimo provozní dobu v období od 1. listopadu do 31. prosince, lze proplavit plavidla ohlášená, která si předem požádají o proplavení plavební komorou Vrané nad Vltavou, lze předem požádat na této plavební komoře (telefon 257760311).
Obec Vrané nad Vltavou se rozkládá na pravém břehu
Vltavy asi 8 km od pražské čtvrti Zbraslav, v kopcovitém terénu Středočeské vrchoviny. Nejnižší bod obce je v jejím nejvýchodnějším cípu na hladině řeky, u přívozu. Pohodlně se sem dostanete
vlakem z Prahy-Braníku anebo
autobusem č. 314, 338, 361 a 390
ze Smíchova. Autobusy však zastavují na druhé straně Vltavy, proto je třeba k cestě do obce použít
přívoz.
Místní zajímavosti aneb víte, že...?
- Na březích nově vzniklé zdrže Vraného nad Vltavou se po celou dobu existence zdymadla rozvíjejí původní obce – Vrané, Měchenice, Davle i Štěchovice.
- Můžete zde najít soutok Vltavy se Sázavou. Sázava nesoucí velké množství jílovitých minerálů má svou charakteristickou barvu a na soutoku v Davli lze zejména po deštích, pozorovat barevně rozpůlený tok, jehož vody se s postupujícími stovkami společných metrů pomalu mísí.