ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyPosázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak
Zážitky

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.
S Posázavským motoráčkem vyrazíte z Prahy hlavního nádraží, Vršovic, Kačerova či Braníka a pojedete po trati Posázavského pacifiku, budete stoupat malebným údolím řeky Vltavy přes Vrané nad Vltavou, Davli a dále po 42 m vysokém kamenném viaduktu nad Žampachem do Jílového a cíl má v Týnci nad Sázavou.

Soupravu vlaku tvoří elegantní osobní vozy Bix ze 60. let tažené variantně motorovou lokomotivou ř. T 458.1 "hektor" nebo motorovým vozem ř. M 286.1 "krokodýl", případně motorovým vozem ř. M 262.0 "kredenc". Kapacita vlaku je přibližně 120 míst k sezení a 5 míst pro jízdní kola. Kola, kočárky a zavazadla se přepravují v zavazadlovém oddíle motorového vozu nebo ve vyhrazených místech v osobních vozech.
 

Z historie tratě Posázavského Pacifiku

Posázavským pacifikem se nazývá železniční trať z Prahy přes Vrané nad Vltavou a Čerčany do Světlé nad Sázavou a měří 157 km. V Čerčanech je rozdělena na dva úseky, dolní a horní. Celá trať byla budována postupně po několika úsecích a v dobách svého vzniku se jednalo o důležitou dopravní tepnu v Posázaví.

Největší slávy Posázavský pacifik pamatuje z dob po vzniku první samostatné Československé republiky ve 20. a 30. letech 20. století. Pacifikem vyráželo za dobrodružstvím takové množství cestujících, že až 12vozové soupravy dřevěných vozů 3. třídy vlaků jezdících v přepravní špičce jeden za druhým nestačily. Někteří z trempů odmítali cestovat v přeplněných vozech a cestovali na střechách a náraznících železničních vozů. Ti co chtěli vystoupit na zastávce v Libřici (u Davle) museli nastupovat do prostředních vozů, protože dlouhé soupravy vlaků stály přední a zadní částí při zastavení na této zastávce v přilehlých tunelech. Právě v těchto dobách dostala železniční trať i své jméno „Posázavský pacifik“.
 

Zajímavosti na trati

Dolní úsek z Prahy do Davle sleduje pravý břeh řeky Vltavy. Z Davle je pak trať vedena proti proudu řeky Sázavy. Za Davlí také začíná nejkrásnější úsek Posázavského pacifiku do Jílového u Prahy, který byl zprovozněn dne 1. května 1900. Území, kterým je trať v tomto úseku vedena, bylo pro stavbu dráhy velmi nepříznivé. Bylo zde nutno vybudovat velmi mnoho nákladných stavebních děl jako jsou vysoké náspy, hluboké skalní zářezy, opěrné zdi, tunely a nespočet vodních propustí. Mezi dvěma tunely byl u Jílového u Prahy vybudován v letech 1898 – 1899 jeden z našich nejvyšších kamenných železničních mostů dlouhý 109,33 m a vysoký 41,5 m.

V okolí tratě se nachází mnoho kulturních památek, včetně několika hradů (Zbořený Kostelec, Český Šternberk) a mnoho turistických cílů (muzeum zlata a trampinguJílovém u Prahy, pivovar Kácov) a tras jak pro pěší turistiku, tak pro výlety na kolech. Nejznámější z nich je Posázavská stezka (z Petrova u Prahy do Kamenného Přívozu).

Aktuality