ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKrematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol
Památky

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.
První krematorium v republice vám může zdálky trochu připomínat perníkovou chaloupku. K vypsání soutěže na budovu krematoria došlo až po roce 1919, kdy bylo zpopelnění zákonně povoleno zákonem nazývaným Lex Kvapil (za Rakouska-Uherska byli upalováni jen zločinci a domnělé čarodějnice).

Krematorium byl postaveno ve stylu tzv. rondokubismu (obloučkového dekorativismu). Budovu zhotovila firma Karel Kohout a Jaroslav Krupař v období od srpna 1922 do září 1923. Architekt promyslel svůj návrh do každého detailu včetně interiéru, kde na výzdobě se i podílel František Kysela. První kremace se v něm konala 29. září 1923. V roce 1968 natáčel Juraj Herz film Spalovač mrtvol, kde exteriéry a částečně interiéry tohoto krematoria hrály důležitou roli. Film se zde také několikrát promítal. 

Ročně se zde spálí kolem tří a půl tisíce lidí, všechna těla při teplotě 900 až 1000 stupňů Celsia. Průměrná váha popela z jednoho těla je 2,8 kilogramu. Než rakev i s nebožtíkem shoří na popel, trvá to hodinu a deset minut. Stará žároviště, známá z filmu Spalovač mrtvol, byla přímo pod obřadní síní. Teď už fungují nové pece v přistavěném moderním traktu.

V roce 2010 byla budova krematoria prohlášena národní kulturní památkou.

Aktuality