ÚvodAktualityČesko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze
Zážitky

Česko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze

Poslechněte si audio verzi článku
Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Upír z Feratu, Habermannův mlýn anebo Panna a netvor: to jsou nejznámější filmy Juraje Herze (1934–2018), předního filmového režiséra, scenáristy a také herce. Jeho horory a mysteriózní dramata patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
Režisér Juraj Herz pocházel ze slovenského Kežmarku. Vystudoval fotografii, režii a loutkoherectví na loutkářské fakultě DAMU, po studiích začal pracovat ve Filmových studiích Barrandov. Ještě jako asistent režie a pomocný režisér spolupracoval mimo jiné na oscarovém filmu Obchod na korze režisérské dvojice Ján Kadár – Elmar Klos, jako režisér a herec působil také v pražském divadle Semafor.

Jako samostatný režisér debutoval roku 1965 středometrážním snímkem Sběrné surovosti podle povídky Bohumila Hrabala, hned druhý v pořadí pak byl Spalovač mrtvol v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským. Herzovy filmy sice jsou žánrové různorodé, ale spojuje je dokonalé budování napětí, režisérův vytříbený smysl pro černý humor, výtvarná stylizace obrazu i promyšlený výběr herců.
 

Spalovač mrtvol (1968)

Film řazený mezi nejlepší české horory a thrillery natočil Juraj Herz podle literární předlohy Ladislava Fukse. Roli hrála náhoda: když šel jednou Herz po ulici, náhodou si všiml knížky ve výkladní skříni jednoho knihkupectví. Román tak toužil natočit dřív, než si ho přečetl, a v hodnocení svého díla ho stavěl hodně vysoko. Podle Herze v tom svou roli sehrál rok 1968 a vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, který se odehrál v době natáčení. Měl naprostou svobodu natočit film tak, jak chtěl, nikdo mu do toho nemluvil, takže Spalovač mrtvol byl od začátku do konce skutečně jen jeho film. Dodejme, že jeho a Fuksův: spisovatel, kterého fascinovala smrt ve všech podobách, se podílel na scénáři a podle režisérových vzpomínek ho zajímalo mimo jiné to, jestli ve filmu budou skutečné mrtvoly nebo to budou komparzisté či herci, cukající očima. Na to mu Juraj Herz řekl: „Ládíku, až tady budou, tak já tě pozvu a já tě nechám s těma mrtvolama deset minut samotnýho,“ s čímž byl údajně Fuks velmi spokojený.

Prý proto, že si kameraman filmu Stanislav Milota pro natáčení pořídil speciální objektiv Fisheye 9,8, takzvané široké sklo, se Spalovač natáčel černobíle. Kromě bytu Karla Kopfrkingla jsou všechny prostory reálné. Například scéna rodinné oslavy na začátku filmu se natáčela v Palackého sále v Obecním domě v Praze. Velká část se natáčela v pardubickém krematoriu a v krematoriu v pražských Strašnicích. Žel, při premiéře 14. března 1969 vtrhli do sálu příslušníci StB a promítání předčasně ukončili. Diváci tak mohli film vidět znovu až při obnovené premiéře 1. srpna 1990.
 

Petrolejové lampy (1971) a Morgiana (1972)

Znáte knihu spisovatele Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy? Juraj Herz podle ní v roce 1971 natočil stejnojmenné sugestivní filmové drama. Film provází skvělé herecké výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka, záběry z Prahy, České Lípy a Benátek nad Jizerou, a také jeden zákaz: Juraj Herz musel z filmu vypustit úvodní scény, ve kterých si garda oficírů užívá v bordelu a druhý den ráno odjíždí na koních a prostitutky jim mávají z okna. Hrdinkou příběhu, který se odehrává na počátku 20. století, je bohatá svobodomyslná dívka, která v maloměstském prostředí jen obtížně hledá ženicha na své společenské úrovni. S Ivou Janžurovou Herz spolupracoval i ve svém dalším hororu Morgiana (1972), volné adaptaci romantické novely Alexandra Grina Jessie a Morgiana. Když dal herečce vybrat, zda chce hrát roli hodné nebo zlé sestry, Janžurová nevěděla, pro kterou se rozhodnout, a Herz proto rozhodl, že ve dvojroli bude hrát obě. Film Morgiana získal Zlatého Huga, hlavní cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu.
 

Den pro mou lásku (1976)

V sedmdesátých letech na vše dolehl příkrov normalizace, která Herze nejenom omezila v tvůrčí svobodě, ale také mu na řadu let zakázala spolupracovat s televizí. Podobně jako jiní režiséři se i Herz musel přizpůsobit, a tak natáčel komedie, pohádky a filmy ze současnosti. Po divácky vděčné komedii Holky z porcelánu (1974) a kriminálce Holka na zabití (1975) natočil film Den pro mou lásku, dusivé psychologické drama popisující nezáviděníhodnou situaci mladých rodičů po smrti malé dcery. Ostatně i sama scénáristka Markéta Zinnerová napsala scénář na základě vlastního krutého životního zážitku, smrti dcerky Pavlínky. Hlavní role mladých rodičů hráli Marta Vančurová a Vlastimil Harapes, natáčelo se v Praze a film byl nominovaný na hlavní cenu zlatého Berlínského medvěda.
 

Panna a netvor a Deváté srdce (1978)

Podobně jako komedie a filmy ze současnosti byly pro řadu filmařů únikem před normalizačním obdobím pohádky. Ty, které natočil v roce 1978 Juraj Herz, tedy Panna a netvor a Deváté srdce, se drží v první desítce nejlepších českých hororových snímků. Zatímco Deváté srdce pracovalo s původním námětem, příběh krásné dívky a zakletého prince je zpracovaný podle divadelní hry Františka Hrubína a klasické pohádky. Na Devátém srdci výtvarně spolupracovali Jan a Eva Švankmajerovi, Panna a netvor je dílem výtvarníků Josefa a Olgy Vyleťalových.

Pro pohádku Panna a netvor postavil architekt Vladimír Labský ve filmových studiích na Barrandově v největším ateliéru úžasnou multifunkční dekoraci zámku, ale byla tak nákladná, že podle Herzových vzpomínek z toho jeho nadřízené málem trefil šlak. „Stálo to na tu dobu poměrně dost peněz, a tak mi bylo sděleno, že se postavený objekt musí maximálně využít a natočit v něm ještě minimálně jedna pohádka. Nabídli mi rovnou scénář k Devátému srdci, který se mi celkem líbil, protože to bylo hrůzné. Rád jsem to přijal, bral to jako výzvu, neboť jsem měl pocit, že nejsem dostatečně využitý,“ popsal režisér.

Obě pohádky se tak natáčely současně, a dokonce ve stejných kulisách i s částečně stejnými lidmi ve štábu. Ve filmu Panna a netvor poznáte například Orlí bránu v zámeckém parku v Mnichově Hradišti anebo grottu v pražském parku Gröbovka, která se proměnila v exteriér netvorova zámku. Pro Deváté srdce filmaři využili průčelí Trojského zámkuPraze, natáčelo se také v Litoměřicích, na zámku Ploskovice a ve znojemském podzemí. Unikátní je především postava netvora, kde režisér zavrhl tradiční stylizaci do lva či kance, a vytvořil děsivé ptačí monstrum. Jeho pohybům dodal přesvědčivost hlavní představitel, tanečník Vlastimil Harapes, atmosféru obou filmů dokresluje hudba skladatele Petra Hapky. Ten svou práci komentoval v dokumentu Jana Mudry: „Deváté srdce je vlastně můj nejmilejší film s Jurajem Herzem. Mně se tam něco prostě povedlo, co si myslím, že bych už líp nemohl udělat, nikdy. A to je pocit, který mám strašně málokdy, a proto ho miluju, ten pocit. K Devátému srdci nejde napsat lepší hudba.“
 

Upír z Feratu (1981)

Hold lásce k hororovému žánru Herz složil filmem Upír z Feratu. Názvem upomíná na slavný Murnauův snímek Nosferatu, ale ve filmu je dokonce vložena speciálně natočená část němého filmu s upírem vstávajícím z rakve, kterého si zahrál sám režisér. Film vznikl na motivy povídky Josefa Nesvadby o závodním autě, které jezdí na krev svých řidičů. Upíra nahradil vůz Ferat (na kapotě vozu jen název Vampire), jemuž dal podobu filmový výtvarník Theodor Pištěk, hlavní role hráli Jiří Menzel a Dagmar Havlová. Legendární Ferat, tedy vůz Škoda 724 Super Sport, si prohlédnete ve Škoda MuzeuMladé Boleslavi.
 

Habermannův mlýn (2010)

Ve filmování Herz pokračoval také po roce 1987, kdy emigroval do západního Německa. Dále natáčel klasické i moderní filmové pohádky (Žabí princ, Hloupá Augustina, Císařovy nové šaty), věnoval se i tvorbě dokumentárních televizních filmů a seriálů pro různé televizní společnosti v Německu, Rakousku, Francii i USA. Od začátku devadesátých let střídavě žil a točil v Německu a v České republice, působil i jako divadelní režisér v činohře i v opeře. K mysteriózním filmům se vrátil v roce 2009 hororem T.M.A. a o rok později filmem Habermannův mlýn. Film, volně natočený podle stejnojmenné románové předlohy Josefa UrbanaKarlem Rodenem v jedné z hlavních rolí se vyrovnává s válečnou minulostí a německou okupací Československa jinak, než bylo ve starších filmech obvyklé. Nezakládá se ale na přesných historických faktech, Juraj Herz chtěl jeho prostřednictvím pouze vzdát hold dobrým Němcům. Za války jeho židovskou rodinu skrývali němečtí sedláci, kteří byli po válce odsunuti, sám Herz byl kvůli svému původu dokonce za druhé světové války spolu s rodiči deportován do koncentračního tábora.
 

Zajímavosti o Juraji Herzovi

  • Herz si zahrál menší úlohy v několika filmech včetně vlastních. Kromě upíra vystupujícího z rakve v Upírovi z Feratu Herz hrál například ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964, hráč pokeru), Obchod na korze (1965, mladý Žid) nebo v komedii Což takhle dát si špenát (1977, vedoucí kosmetického salonu Netušil).
  • Herzovou celoživotní vášní bylo učení se kouzelnických triků.
Juraj Herz – filmový režisér, mistr hororů a mysteriózních dramat

Juraj Herz – filmový režisér, mistr hororů a mysteriózních dramat

Řada filmů, které natočil režisér a scénárista Juraj Herz (4. září 1934, Kežmarok – 8. dubna 2018, Praha), patří mezi nejlepší české hororové snímky. Mezi ty nejznámější filmy se řadí Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Upír z Feratu, Habermannův mlýn a pohádky Panna a netvor a Deváté srdce.

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Originální výtvarný styl, surrealismus a kombinování živých herců s animací: to jsou hlavní znaky filmařského umění Jana Švankmajera (* 4. září 1934). Švankmajerův vliv přiznávají třeba Tim Burton nebo Terry Gilliam z Monty Python. Český filmový tvůrce je považován za vizionáře, který obor významně obohatil, a jeho práce inspirují studenty animace po celém světě.

František Gellner – básník, který se ztratil

František Gellner – básník, který se ztratil

Nad osudy básníka a ilustrátora Františka Gellnera (19. června 1881, Mladá Boleslav – asi 13. září 1914, Halič, Polsko) i po více než sto letech od jeho zmizení visí otazníky. Básník, prozaik, ilustrátor a představitel generace anarchistických buřičů byl prohlášen za nezvěstného na haličské frontě 1. světové války. Zbylo o něm jen málo, ostatně jeho životní pouť se uzavřela v jeho třiatřiceti letech.

Bývalá provozovna porcelánky Thun v Klášterci – místo, kde se natáčely Holky z porcelánu Památky

Bývalá provozovna porcelánky Thun v Klášterci – místo, kde se natáčely Holky z porcelánu

V bývalé provozovně porcelánky Thun v Klášterci nad Ohří se v roce 1974 natáčel kultovní snímek Holky z porcelánu. Thun 1794 a.s. v těchto prostorách ukončil výrobu v roce 2024.

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol Památky

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...

Dracula a ti druzí aneb pár tipů na výlety za upíry po Česku

Dracula a ti druzí aneb pár tipů na výlety za upíry po Česku

Baví vás knihy o upírech a filmy plné bledých dam a pánů s až příliš vyvinutými horními špičáky? Pak vám uděláme radost tipy na výlety do míst, kde prý kdysi upíři řádili. Kdo se bojí, ten by se měl vyzbrojit česnekem, svěcenou vodou nebo speciálním škapulířem.

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů Památky

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Procházka historickou částí města Žatce, kde se točilo více než 100 českých i zahraničních filmů a reklam. Navštivte místa v historickém jádru Žatce, kde se natáčely filmy jako Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník, seriál Náměstíčko, Náves, Příkopy, starší film – Holky z porcelánu a mnoho dalších.

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Spalovač mrtvol je jedním z nejznámějších filmových děl režiséra Juraje Herze. Originální ryze český horor v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou natočil podle novely spisovatele Ladislava Fukse (24. září 1923, Praha – 19. srpna 1994, Praha). Mezi další slavná Fuksova díla patří romány Pan Theodor Mundstock, Myši Natálie Mooshabrové či poslední román Vévodkyně a kuchařka.

Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film

Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film

Šašek a královna, Vratné láhve, Lidice, Fair Play, Habermannův mlýn: to je jen krátký výčet úspěšných českých filmů, na nichž jako kostýmní výtvarnice pracovala Simona Rybáková (* 8. května 1963, Praha). Několikrát byla nominována na Českého lva, cenu získala za kostýmy k filmům Tři bratři a Milada.

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.

#světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní

#světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní

Berlínské akvárium, fontány v Kasselu nebo umělé skály ve Zhořelci: tam všude hledali inspiraci architekti pražské Grébovky. Díky nim vznikla ve svahu nad Vršovicemi oáza klidu a pohody, ideální pro piknik nebo posezení se skleničkou vína přímo ve vinici. Schválně jestli uhodnete, která známá pohádka se tu natáčela?