Kryštofovy kameny najdete asi jeden kilometr jihovýchodně od Odolova při zelené turistické značce. Jsou známé také pod názvem Kryštofova skála. Jedná se o dva zkamenělé stromy prostoupené slepenci.
Jeden kilometr od Odolova, nedaleko Rtyně v Podkrkonoší se nachází zajímavý útvar Kryštofovy Kameny. Jedná se vlastně o horniny, jež vznikly z materiálu ukládaného na dnech říčních koryt a v údolních nivách v období prvohor. Odborně se nazývají araukarity - zkamenělé dřevo. Jedná se o prokřemenělé zbytky kmenů kordaitů, což byly dnes již vyhynulé mohutné stromy, rostoucí zpravidla v bažinách (patří k rostlinám, z nichž se později vytvořilo uhlí) či primitivních jehličnanů.
Pravděpodobně velká povodeň nebo jiná přírodní pohroma je vytrhala ze země a proud řeky odnesl desítky, možná stovky kilometrů od místa jejich původního růstu. I proto jsou zde, na lokalitě Kryštofovy kameny, uloženy vodorovně a nikoli svisle.
Oblast Jestřebích hor byla hojným výskytem araukaritů známá široko daleko a bouhužel také takřka zdecimována. Kryštofovy kameny patřily k nejvýznamnějším lokalitám a ani jim se drancování nevyhnulo – celá řada těchto hornin byla necitlivě odlámána přímo ze skály.
Kryštofovy kameny byly od roku 1956 státní přírodní rezervací, zrušenou však v roce 1965. Byly chráněny jako jedna z nejvýznamnějších lokalit s výskytem araukaritů v Čechách, dnes se zde tyto geologicky významné fosílie vyskytují jen ojediněle. S hojnými nálezy araukaritů v minulosti je však možno se setkat i v blízkém okolí. Byly používány jako ozdobný kámen do zahrad, na pomníky apod. Jeden z takových pomníků vytvořený z velkých bloků těchto zkamenělin lze spatřit v blízké osadě Odolov a dalších okolních obcích.