Škola čínského wushu Mistra Zhai začala v České republice oficiálně fungovat v roce 2000. Během doby se obsah kurzů průběžně vyvíjel. Vykrystalizovala tak jejich současná podoba. Ve wushu škole se věnujeme vnějším i vnitřním stylům.
Mistr Zhai se narodil v prosinci 1935 v provincii Jilin v severní Číně. Bojová umění se v rodině Zhai předávala z generace na generaci. Mistr Zhai sám ovládá více než 40 sestav. Zájem o bojová umění jej přivedl i ke studiu
čínské medicíny a především
filosofie. On sám říká, že bez znalosti taoistické filosofie a zejména
Knihy Proměn (Yijing, česky: I-ťing) nelze vyšší formy bojových umění správně pochopit, a naopak cvičení na té úrovni, jaké dosáhl, mu umožňuje prohloubit chápání starých filosofických textů.
Předkové mistra Zhai pocházeli z vesnice nedaleko Pekingu. Po porážce boxerského povstání, kterého se aktivně účastnili, musili opustit rodná místa a uprchnout před pronásledováním do severovýchodní Číny. Pod vlivem svých předků, kteří v něm probudili lásku k
tradičnímu bojovému umění, se začal sám věnovat čínskému
wushu. Z počátku ho vyučoval jeho dědeček, ale protože byl pracovně velmi vytížen, bylo obtížné pokračovat v rodinné tradici.
V České republice mistr Zhai působí od roku 2000. Za tu dobu postupně vyučoval
řadu sestav, od
shaolinských, včetně cvičení
se zbraněmi, přes sestavy
taiji a bagua, a další tradiční taoistická cvičení, včetně metod práce s
vnitřní energií a pěstování života. Mistr Zhai vyučuje osobně.
Co vyučujeme
- Qigong: jedná se o cvičení pro kultivaci těla, čchi a ducha. Rozlišujeme vnitřní a vnější qigong, pohybový a statický qigong.
- Taiji: jedná se o starobylé čínské bojové umění vycházející z taoistické filozofie, které se řadí k vnitřním stylům a který zahrnuje statická i pohybová cvičení.
- Tuishou: jde o cvičení ve dvojicích. Cílem je využití síly soupeře a vyvedení ho z rovnováhy. Při cvičení dochází k hlubšímu uvolnění, vzroste flexibilita těla a zbystří se reflexy. Cvičení vede k pochopení technik a vedení síly v sestavách.
- Bagua: kultivuje člověka vně i uvnitř. Principy vychází z Knihy Proměn. Při cvičení proudí energie v oblasti pasu a nohou, vyrovnává se energie jinu a jangu v celém těle, zlepšuje se funkce vnitřních orgánů. Vně se trénuje síla, uvnitř čchi a ve skrytu duch.
- Shaolin: během cvičení se zapojí nejenom svaly a klouby celého těla, ale také vnitřní orgány. Jedná se o vnější styl. Výsledkem cvičení je celkové posílení konstituce a zvýšení kondice, zbavení se nemocí, udržení zdraví a prodloužení lidského života.
- Sanda: starobylý plnokontaktní bojový styl, používající údery, kopy, shozy, podmety, hody, zachycení, stržení, páky a podrazy. Tělo získá sílu, pružnost a hbitost. Zdraví se automaticky zlepší. Vůle je pevnější, odhodlání větší. Zvýší se bystrost a odvaha.
- Čínský zápas: tato účinná sebeobrana zahrnuje mnoho starobylých technik, které procvičí komplexně celé tělo. Kdo vyhrál či prohrál v boji je naprosto zřejmé a výhodou je, že nedochází ke zraněním. Cvičení je vhodné i na exhibice.