ÚvodKalendář akcíFestivalyPražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník
"> "> "> "> "> "> "> ">
12. 5.3. 6.
Přidat foto
Festivaly

Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne v rámci 80. ročníku desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Do Prahy přijede Boston a Chicago Symphony Orchestra.
Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce skutečně výjimečný program. Již nyní z něj představuje dva zcela mimořádné projekty: Pražské jaro 2025 ozdobí český debut Chicago Symphony Orchestra a historicky první festivalové vystoupení Boston Symphony Orchestra. V jejich čele stanou dirigenti Andris Nelsons a Jaap van Zweden.

„V hostování těchto dvou amerických orchestrů spatřuji i jistou symboliku, neboť to byl právě první ročník Pražského jara, kde měl v roce 1946 svůj evropský debut legendární americký dirigent Leonard Bernstein, jehož návrat na festival v roce 1990 byl nakonec též jeho posledním evropským vystoupením. V roce 2025 si také připomeneme 80. výročí od konce druhé světové války, a právě Američané sehráli při osvobozování naší země zásadní roli. Stejně jako v případě letošního zahajovacího koncertu v podání Berlínských filharmoniků usilujeme o vystoupení orchestrů z Bostonu a Chicaga bez nadsázky desítky let. Na Pražském jaru 2025 se nám tuto náročnou misi konečně podaří naplnit, navíc s prvotřídními dirigenty a programy, s nimiž obě tělesa získala mezinárodní respekt a uznání,“ říká ředitel Pražského jara Pavel Trojan.

Boston Symphony Orchestra bude 14. května 2025 řídit jeho současný šéfdirigent Andris Nelsons, který v Praze uvede v roce, kdy si připomeneme padesát let od úmrtí skladatele Dmitrije Šostakoviče, jeho Symfonii č. 11 a Houslový koncert č. 1 se sólistkou Baibou Skride. V této souvislosti zmiňme, že nahrávka kompletu Šostakovičových symfonií bostonských symfoniků právě s Andrisem Nelsonsem pro vydavatelství Deutsche Grammophon získala tři Ceny Grammy.

Chicago Symphony Orchestra vystoupí 20. května pod taktovkou Jaapa van Zwedena, který aktuálně završil své působení na postu šéfdirigenta Newyorských filharmoniků. Pod jeho taktovkou zazní Šestá symfonie Gustava Mahlera – dílo, v němž skladatel nejenže předpověděl osudové události z konce svého života, ale vtělil do něj i veškerou vášeň a rozporuplnost vztahu s Almou Mahler.
 

Historie Pražského jara

Píše se rok 1946 a v Praze se odehrává vůbec první ročník mezinárodního festivalu klasické hudby Pražské jaro. Jeho založení iniciuje světoznámý dirigent Rafael Kubelík, záštitu poskytuje tehdejší československý prezident Dr. Edvard Beneš a zakládá tím tradici, která trvá dodnes. Již první dva ročníky festivalu jsou fenomenálním úspěchem. V roce 1946 je to právě Pražské jaro, kde Leonard Bernstein poprvé diriguje mimo americký kontinent. Na dlouhých 44 let zde naposledy v Československu vystupuje klavírista Rudolf Firkušný, o rok později přijíždí skladatel Dmitrij Šostakovič. Významným mezníkem se stává rok 1990 – první svobodné Pražské jaro po sametové revoluci. Rafael Kubelík, Rudolf Firkušný a Leonard Bernstein plní svůj slib, že se na festival vrátí, až bude Československo opět demokratické. 45. ročník festivalu Pražské jaro se tak stal dějištěm unikátního setkání tří uměleckých osobností.
 

Logo Pražského jara

Již od prvního ročníku se festival prezentuje logem ve tvaru „f“ z dílny českého malíře, ilustrátora a typografa Františka Muziky. Logo je tak výrazné a na první pohled jednoznačně zařaditelné, že bylo v roce 2005 vybráno mezi stovku ikon českého designu 20. století v rámci Czech 100 Design Icons. Nadčasovost loga potvrzuje i skutečnost, že je v nezměněné podobě užíváno dodnes.

Aktuality