ÚvodAktuality15 tipů, kde pozorovat Perseidy
Zážitky

15 tipů, kde pozorovat Perseidy

  • 9. srpna 2022
Perseidy, oblíbené objekty letního pozorování oblohy, se objevují od 17. července do 24. srpna, letošní maximum srpnového meteorického roje Perseid nastane mezi 12. a 13. srpnem, kdy sice nebudou panovat ty nejlepší podmínky k pozorování, ale několik veřejných akcí se přeci jen chystá. "Padající hvězdy" můžete však pozorovat až do 24. srpna. Nejlepší pozorování budete mít na městy neosvětlené obloze zejména mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Kam se na pozorování létavic vydat vám prozradí Kudy z nudy.
Počítání hvězd ve vinicích

9. 8.
Počítání hvězd ve vinicích

Pojďte s námi spočítat hvězdy mezi vinohrady a prožijte večer, kdy komety padají k zemi a plní naše přání. V pátek 9. srpna, který je ideálním dnem pro pozorování perseid, se s námi můžete vydat na piknik ke Kapličce, nejvyššímu místu v Němčičkách.

Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

17. 7.24. 8.
Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Letošní pozorování v době maxima bude rušit úplněk Měsíce.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Severomoravská chata v Hanušovické vrchovině Gurmánská turistika

Severomoravská chata v Hanušovické vrchovině

Severomoravská chata se nachází ve výšce 851 metrů nad mořem, pod vrcholem Pohořelec v hřebenové partii Hanušovické vrchoviny. V chatě se výborně najíte pokrmy regionální kuchyně a můžete se zde také ubytovat.

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu Příroda

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.