ÚvodCo chcete dělat?KulturaPavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice
Kultura

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice

Kruhový pavilon v dolní části areálu Výstaviště skrývá pozoruhodné dílo českého malíře Luďka Marolda z let 1897–1898. Jedná se již o druhou kruhovou stavbu v areálu Výstaviště, která vznikla pro Výstavu architektury a inženýrství po vzoru předešlého Pavilonu českých turistů.
Pavilon vznikl pro Zemskou jubilejní výstavu na bubenečském Výstavišti v roce 1891, a to v rámci Pavilonu českých turistů. Plastický obraz neboli dioráma Boj studentů se Švédy na Karlově mostě v roce 1648 vytvořili pánové Adolf a Karel Liebscherovi. V dobách, kdy ještě nebyl film, natož televize nebo internet, to byla velká a hojně navštěvovaná atrakce. Koneckonců přežila až do současnosti, jen ji dnes ale najdeme na Petříně, poblíž známé rozhledny.

O něco podobného, ale ve větším měřítku, se pokusili umělci i později. Ve dnech 15. června až 17. října 1898 se v areálu Výstaviště uskutečnila Výstava architektury a inženýrství, pro kterou vytvořili své pavilony Jan Koula, Osvald Polívka a další, byl také zbudován dřevěný objekt na kruhovém půdorysu, který ukrýval překvapení. Tím byl obrovský panoramatický obraz zachycující poslední stadium bitvy u Lipan v roce 1436. Jde o panoramatický obraz Bitvy u Lipan, která se odehrála 30. května 1434 mezi kališnickými vojsky bratrstva a panskou jednotou. Monumentální a tematicky zcela jedinečný obraz trojrozměrně zachycuje atmosféru rozhodující bitvy husitské revoluce. Obraz vás vtáhne přímo na bojiště mezi koně, vojáky a ryk válečných zbraní. Díky své výšce 11 metrů a délce 95 metrů je tento unikát největším obrazem dějinné události, který kdy v Čechách vznikl.  Panoráma doplňují i reálné předměty v popředí, které navozují iluzi trojrozměrného prostoru.

Budova Maroldova panoramatu byla zasažena povodní v srpnu 2002, musela být vysušena a celkovou rekonstrukcí prošlo i technické zázemí.

Aktuality